Korábban úgy gondolták, hogy az antioxidánsokkal megelőzhető a DNS károsodásait okozó szabadgyökök képződése és így a daganatok kialakulása.
Az indianai Notre Dame Egyetem kutatója, Zachary Schafer és a Harvard Egyetem Orvosi Karának csapata emberi emlősejteken végzett kísérletek során azt találta, hogy a szabadgyökök rákot okozó szerként viselkedtek és védelmet nyújtottak olyan sejtek számára, amelyek különben elpusztultak volna. Ezek a sejtek azután szaporodni kezdtek és elrákosodtak. A kutatók modellezték az emberi sejtek növekedését és míg normál esetben egyes sejtek leváltak a váztól és elhaltak, egy rákos gén bevitelével ez nem történt meg. "Ez történik az emlőrák korai szakaszában" - magyarázta Schafer.
A normál esetben levált sejteket a szabadgyökök károsították, mivel nem termeltek eleget a fontos energiamolekulából, az ATP-ből. Amikor ezekhez a sejtekhez antioxidánsokat adtak, hogy kivédjék a szabadgyökök hatását és fokozzák az ATP-termelést, kiderült, hogy az antioxidánsok a rákos génhez hasonlóan viselkedtek: a levált sejtek nem pusztultak el. A rákos gén is helyreállította a sejtek ATP-termelését. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy mivel ez egy laboratóriumi kutatás, egyelőre semmi következménye nincs a daganatos betegek számára.
A cikk a Nature folyóirat online számában jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com