Rákos lesz, aki horkol?

A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a horkolás és az alvászavar megnövelheti a rák okozta halálozás kockázatát.

A horkolás az alvás alatti rendellenes légzés (SDB - sleep disordered breathing) egyik fő tünetének számít. A kutatásból az derült ki, hogy a súlyos SDB-ben szenvedő alanyok a rák okozta halálozás ötször magasabb kockázatának voltak kitéve, mint az egészségesek. A szakértők úgy vélik, hogy az összefüggés az elégtelen oxigénellátást okozó légzési rendellenességekkel magyarázható.

Laboratóriumi kutatások korábban azt mutatták, hogy az átmeneti oxigénhiány bőrrákos egerekben elősegíti a daganatok növekedését. Az oxigénhiány serkenti a daganatot tápláló vérerek létrejöttét, az úgynevezett angiogenézis folyamatát.

Az amerikai Wisconsin-Madison Egyetem legújabb kutatása az alvási apnoé és a rák okozta mortalitás közötti összefüggést mutatta ki. A kutatók 1522 ember 22 évre vonatkozó adatát vizsgálták. Az alanyok négyévente vettek részt alvási és légzési vizsgálatokban. Az eredmények azt mutatták, hogy a rák okozta halálozás az alvás alatti rendellenes légzés súlyosságának növekedésével együtt élesen emelkedett. Az enyhe SDB-ben szenvedők esetében 0,1-szer magasabb volt a rák okozta halálozás kockázata, közepes SDB esetében kétszer magasabb, súlyos SDB esetén pedig 4,8-szer magasabb volt a kockázat.

A Dr. Javier Nieto vezetésével készült kutatás eredményeit az Amerikai Mellkasgyógyászati Társaság San Franciscó-i konferenciáján ismertették. A kutatás részletesen az szaklap következő számában lesz olvasható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra