A kutatók 21 randomizált, kontrollált kísérletet elemeztek, amelyekben összesen 1993 elsődleges hipertóniás beteg vett részt. A vizsgálat azon a jól ismert jelenségen alapult, hogy a vérnyomás egy napi ciklus szerint, a cirkadián ritmus t követve ingadozik. Az emberek többségénél, akik éjszaka alszanak és nappal aktívak, a reggeli magas vérnyomás a jellemző, vagyis a vérnyomás hajnalban éri el az egyik csúcspontját.
A kutatást vezető Ping Zhao, a Sichaun Egyetem szakembere elmondta, hogy az orvosok csak annyit írnak a receptre, naponta egyszer, és nem veszik figyelembe az időzítést. Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a vérnyomásgyógyszerek reggeli bevétele a legkevésbé hatékony módszer. Teljes hatását így csak napközben fejtik ki, éjszaka és másnap reggel pedig alacsonyabb a hatékonyságuk. Ha viszont lefekvéskor veszik be a betegek a vérnyomásgyógyszert, a legnagyobb hatást éjszaka és reggel érik el, így éppen a reggeli magas vérnyomást "nyomják le". Ezeknek az eredményeknek a megerősítését azonban egyelőre nem támasztja alá szisztematikus elemzés.
Önnek magas a vérnyomása?
A vérnyomás mérésére szolgál a pulzus megjelenése (szisztolés vérnyomás) és ismételt eltűnése (diasztolés vérnyomás) jelzi az aktuális vérnyomás értékét. A mérés végén a kijelzőn a szisztolés és a diasztolés értéket és a pulzusszámot olvashatjuk le.