Az legújabb kiadásában publikált tanulmányukban a berkley-i Kalifornia Egyetem kutatói Adam Hickenbotham vezetésével azt állítják, nem arról van szó, hogy a nők látása korábban kezd romlani, mint a férfiaké. Szerintük az a magyarázat, hogy rövidebb karjuk miatt általában közelebb tartják a szemükhöz az olvasott szövegeket, ami befolyásolja a fókuszáló képességet.
Kutatásuk során a szakértők kilenc olyan tanulmány metaelemzését végezték el, amelyek a presbiópiával, vagyis az öregedéssel járó látásromlással foglalkoztak. Bár nem találtak jelentős nemi eltérést a közelre fókuszálást illetően, kiderült, hogy a nőknek a férfiakhoz képest erősebb lencsére van szükségük.
A tanulmány szerzői szerint az eredmények többféleképpen is befolyásolhatják a szemgyógyászatot világszerte. Először is a presbiópia korrekciós programjainak jelentőségét hangsúlyozzák a nők számára, akik a fejlődő országokban gyakran kimaradnak a látáskorrekcióból. Ugyanakkor arra is rávilágítanak, hogy az öregszeműség többtényezős probléma, ezért az egyes betegeknek személyre szabott megoldásokra van szükségük.