A Linköping Egyetem kutatásából most az derült ki, hogy a sok zsírt és kevés szénhidrátot tartalmazó ételek kedvezőbb hatást gyakorolhatnak a vércukorszintre és a vérzsírok szintjére.
A szakfolyóiratban publikált, Hans Guldbrand és Fredrik Nyström vezetésével végzett kétéves kutatásban hatvanegy 2-es típusú diabéteszben szenvedő beteg vett részt. Az alanyokat véletlenszerűen két csoportra osztották, amelyek vagy kevés szénhidrátot és sok zsírt tartalmazó, vagy zsírszegény étrendet követtek.
A résztvevők mindkét csoportban átlagosan 4 kilogrammot fogytak. Az alacsony szénhidráttartalmú csoportban ráadásul a glikémiás kontroll egyértelmű javulását is kimutatták: vércukorszintjük átlagosan 58,5-ről 53,7 mmol/mol szintre csökkent, ami azt jelenti, hogy diabétesz kezelésük intenzitását is csökkenteni lehetett, és az inzulin mennyiségét 30 százalékkal lehetett csökkenteni. A nagyobb arányú telített zsírsavat tartalmazó nagyobb zsírbevitel ellenére lipoprotein szintjük nem romlott. Éppen ellenkezőleg, HDL (jó) koleszterin szintjük a zsírdús étrend következtében megnövekedett.
A testsúlycsökkenés ellenére a zsírszegény étrendet követő csoportban nem mutattak ki statisztikailag jelentős javulást sem a glikémiás kontroll, sem a lipoprotein szint tekintetében. Az alacsony szénhidráttartalmú diéta esetén az energia 50 százaléka a zsírból származott, 20 százaléka a szénhidrátból, 30 százaléka pedig fehérjéből. A zsírszegény csoportban az eloszlás 30 százalék zsírból, 55-60 százalék szénhidrátból, és 10-15 százalék fehérjéből, mely utóbbi pontosan megfelel a svéd Országos Élelmiszer Hivatal ajánlásainak.