A májfibrózis, azaz a máj kötőszöveteinek felszaporodása májzsugorhoz vezethet. Úgy tűnik, a zöld tea májvédő hatást fejt ki, gátolja a szén-tetraklorid nevű, májkárosító anyag; az epeúti pangás és az alkohol okozta károsodásokat. Azonban eddig a zöld tea hatását a fibrózisra még nem tanulmányozták.
A World Journal of Gastroenterology című újság 2009. november 7-i száma erre a kérdésre kereste a választ. A kutatócsoport vezetője Hong-Yon Cho, a Koreai Egyetem professzora volt, és a zöld tea májfibrózist gátló hatását laboratóriumi körülmények közt, ún. HSC sejteken és patkánymodellben vizsgálták.
Kimutatták, hogy a zöld tea csökkenti a dimetil-nitrózamin nevű vegyület hatására kialakuló májfibrózist. Az eredményeket mind szövettannal, mind a máj hidroxiprolin-tartalmának mérésével megerősítették (a hidroxiprolin jól jelzi a májban a kötőszöveti rostok, a kollagén lerakódását).
A sejtszaporodás zöld teával történő gátlása aktivált HSC-T6 sejtek esetén csökkentette a kollagénképződést. Ez azt jelenti, hogy a zöld tea hatóanyaga már génszinten csökkentette az 1-es típusú kollagén képződését, azáltal gátolva a fibrózis kialakulását. A kutatók arra következtettek, hogy a zöld tea egy biztonságos és hatásos májvédő hatású szer, amely csökkenti a májban a kollagéndepozítumok kialakulását.
Forrás: Medipress hírszolgálat