A felnőttek, körülbelül 80 százaléka szenved valamely foggyökérhártyát vagy fogínyt érintő betegségtől, ami nem csak fogvesztést, de szövődményesen szívelégtelenséget, cukorbetegséget, vérmérgezést, alacsony súlyú gyermek kihordását, rákot és elhízást okozhat.
A betegség kimutatása gyakran költséges és időigényes, egyes esetekben pedig a beteg számára fájdalmas eljárást igényel. A Temple Egyetem kutatói azonban kifejlesztettek egy egyszerű színváltó csíkot, mellyel az ínybetegségeket gyorsabban és könnyebben ki lehet mutatni, mint a hagyományos vizsgálatokkal.
Dr. Ahmed Khocht fogorvos és kollégai hetvenhárom betegen vizsgálták a csík hatékonyságát a fogínyt érintő betegségek kimutatásában. A pácienseket három csoportba osztották: egészségesek és a fogínygyulladástól (mely a fogíny vérzésével jár) illetve periodontitistől (gyökérhártya gyulladás, mely az íny vérzésével, és annak fokozatos sorvadásával jár) szenvedők szerint. A színreakciót egy színskála alapján értékelve, az eredményeket a hagyományos meghatározási eljárások során nyert eredményekhez viszonyították, úgymint a plakk index, az íny index, a fogíny tapadásának mértéke és a vérzés vizsgálata.
A kutatók erős korrelációt mutattak ki az ezen eljárásokkal nyert adatok és a színváltó csík használatával nyert adatok közt, így ez utóbbit megfelelőnek tartják a betegségek kimutatására.
"A csík fehérről sárgára színeződik attól függően mekkora mennyiségű bakteriális eredetű kén tartalmú vegyület található a nyálban" - mondta Khocht. "Minél magasabb ezen vegyületek koncentrációja, annál komolyabb esettel állunk szemben és a csík ennek megfelelően sötétebb sárga árnyalatot vesz fel."
Mivel a gyökérhártya megbetegedés kihathat az egyén általános egészségére is, Khocht szerint fontos egy olyan kimutatási eljárást létrehozni, mely gyors, egyszerű és megbízható.
"Minél hamarabb fedezzük fel a betegséget, annál korábban kezdhetjük a kezelését" - mondta. "Mivel a csík képes megváltoztatni a színét, ezért szintjelzőként is működve segíthetnek az orvosnak a megfelelő kezelés kiválasztásában, és a páciens állapotának állandó monitorozásában."
Animáció: HáziPatika.com