"Tudjuk, hogy a váltóműszakban dolgozó emberek gyakran panaszkodnak gyomor-bélrendszeri tünetekre, mint hasi fájdalom, székrekedés és hasmenés. Az IBS is ugyanilyen tünetekkel járhat" - mondta Dr. Sandra Hoogerwerf, a Michigani Orvosi Egyetem belgyógyász docense az egyetem sajtóközleményében.
A 399 váltott műszakban dolgozó ápolónőt vizsgáló kutatás során Hoogerwerf és munkatársai azt találták, hogy náluk jelentősen nagyobb eséllyel jelentkezik IBS és hasi fájdalom - különösen a műszakok közötti váltáskor - azokhoz képest, akik normál nappali beosztásban dolgoztak.
"Jól ismert, hogy a vastagbélnek megvan a saját biológiai órája, és ez az, ami növeli a bélmozgás valószínűségét a nap első 6 órájában" - folytatta Hoogerwerf.
"A váltott műszak hosszú távon megzavarja ezt a biológiai ritmust, ez azt eredményezi, hogy az óra működése folyamatosan zavart szenved és újra be kell állítani. Emiatt alakul ki a hasmenés, a puffadás és a székrekedés, továbbá a hasi fájdalom és diszkomfort."
A tanulmány eredményei szerint az alvászavarok nem teljesen magyarázzák meg a kapcsolatot a váltott műszak és az IBS vagy a hasi fájdalom között. "A további kutatások fő kérdése most az, hogy az IBS és a hasi fájdalom a cirkadián ritmus zavarának egyik megnyilvánulása-e" - nyilatkozta a kutatónő.
A tanulmány nemrégiben az American Journal of Gastroenterology internetes folyóiratában jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat