Többféle koronavírust is hordoznak a denevérek

A SARS-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust azonosítottak kutatók egy vadrezervátum denevérjeiben. A szakértők úgy vélik, szerte Ázsiában hordozhatnak az új típusú koronavírussal rokon vírusokat a repülő emlősök.

A COVID-19-et okozó SARS-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust azonosítottak a kutatók egy kelet-thaiföldi vadrezervátum denevérjeiben , ami alapján a szakemberek úgy vélik, hogy a repülő emlősök az új típusú koronavírussal rokon vírusokat hordozhatnak szerte Ázsiában - olvasható a BBC News honlapján . A Szingapúri Nemzeti Egyetemen dolgozó Lin-Fa Wang által vezetett mostani tanulmány készítői egy kelet-thaiföldi vadrezervátum mesterséges barlangjában élő kis patkósdenevéreknél mutatták ki a SARS-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust. A RacCS203 nevű vírus genomja 91,5 százalékos egyezést mutat a SARS-CoV-2 génkészletével.

koronavírus denevér fertőzés SARS-CoV-2
Kínai és thai denevéreknél is azonosítottak a SARS-CoV-2 vírussal rokon vírusokat. Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Szintén közeli rokonságban áll egy másik koronavírussal , a RmYN02-vel, amelyet a dél-kínai Jünnan tartományban élő denevérek hordoznak, és amelynek genomja 93,6 százalékban egyezik a SARS-CoV-2-jével. A Nature Communications című folyóiratban publikált tanulmány készítői a mintavételi terület (csak Thaiföld) és a minta nagyságának korlátozottsága ellenére biztosak abban, hogy "a SARS-CoV-2-vel nagyfokú genetikai hasonlóságot mutató koronavírusok széles körben jelen vannak a denevérekben Ázsia számos országában és régiójában".

Az antitestek is alátámasztják az eredményeket

Indonézia egyes részein továbbra is népszerű csemegének számít a denevérhús, ami fertőzésveszélyes lehet - részletek itt .

A Thaiföldről, Szingapúrból, Kínából, Ausztráliából és az Egyesült Államokból származó kutatók megvizsgálták a denevérektől, valamint egy Dél-Thaiföldön lefoglalt tobzoskától vett antitesteket. Az antitestek képesek voltak semlegesíteni a járványt okozó vírust, ami ugyancsak alátámasztja, hogy a SARS-CoV-2-vel rokon koronavírusok cirkulálnak szerte Délkelet-Ázsiában. Korábbi tanulmányok azt sugallják, hogy a SARS-CoV-2 természetes hordozója valamilyen állat, a legnagyobb valószínűség szerint denevér lehetett, és a kórokozó egy közvetítő fajon keresztül terjedhetett át az emberre. Ezt erősítette meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői csoportja is, akik vizsgálataikat követően elmondták, felettébb valószínűtlennek tartják, hogy az új típusú koronavírus egy kínai laboratóriumból származik - feltehetően egy közvetítő fajon keresztül terjedt át az emberre, ezt a fajt azonban továbbra sem sikerült pontosan azonosítani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.