A kristály vizuális kulccsal rendelkezik, amelynek célja, hogy elmagyarázza annak, aki megtalálja, mit tartalmaz. A kutatók ezt a fajta adattárolást 5D-nek nevezik, mivel az információ a nanoszerkezetek öt különböző dimenziójára fordítódik le – magasságukra, hosszukra, szélességükre, tájolásukra és helyzetükre vonatkozóan – írja cikkében a CNN. A tudósok a teljes emberi genomot egy 5D-s memóriakristályon tárolták el abban a reményben, hogy a jövőben tervrajzként felhasználható lesz az emberiség számára egy esetleges teljes kihalás utáni regenerációhoz. A kristályt, amelyet a Southamptoni Egyetem Optoelektronikai Kutatóközpontjának kutatócsoportja fejlesztett ki, a kihalással küzdő növény- és állatfajok nyilvántartására is fel lehet a jövőben használni.
Akár 360 terabájtnyi információt is képes tárolni több milliárd évig, és ellenáll a szélsőséges körülményeknek, beleértve a fagyot, a tüzeket, a közvetlen ütközési erőt, a kozmikus sugárzást és az akár 1000 Celsius-fokos hőmérsékletet. 2014-ben ez a kristály már elnyerte a Guinness-világrekordot a legtartósabb digitális tárolóanyag kategóriájában, a jövőben pedig számos lehetőség nyílhat meg az adattárolás ilyen jellegű innovatív módszere előtt.
A kutatócsoport Peter Kazansky vezetésével az emberi genom adatait olyan apró területekbe vitte be, amelyek körülbelül 20 nanométer nagyságúak. (Egy nanométer körülbelül a méter egymilliárdod része!) „Az 5D-s memóriakristály megnyitja a lehetőséget más kutatók számára, hogy felépítsék a genomikai információk örök tárházát, amelyből összetett organizmusok, például a növények és az állatok is helyreállíthatók, ha a tudomány ezt a jövőben lehetővé teszi” – mondta Kazansky.
A csapatnak azonban komolyan mérlegelnie kellett, hogy ki – vagy mi – fogja felhasználni az információkat a távoli jövőben. Ez ugyanis lehet egy faj vagy gép egyaránt. „A kristályra írt vizuális kulcs ismereteket ad a megtalálónak arról, hogy milyen adatokat tárolnak benne, és hogyan lehet azokat felhasználni” – mondta Kazansky. A kristályt jelenleg a Memory of Mankind archívumban tárolják – időkapszulában –, egy titkos ausztriai sóbarlangban.