Egy apró üvegkorong mentheti meg az emberiséget a kihalástól

Emlékszel még a Superman filmek memóriakristályaira? Megesik, hogy a filmekből néha valóság lesz. A tudósok új módszert fejlesztettek ki a digitális adatok tárolására: egy üvegkorongban elrejtett apró struktúrát.

A kristály vizuális kulccsal rendelkezik, amelynek célja, hogy elmagyarázza annak, aki megtalálja, mit tartalmaz. A kutatók ezt a fajta adattárolást 5D-nek nevezik, mivel az információ a nanoszerkezetek öt különböző dimenziójára fordítódik le – magasságukra, hosszukra, szélességükre, tájolásukra és helyzetükre vonatkozóan – írja cikkében a CNN. A tudósok a teljes emberi genomot egy 5D-s memóriakristályon tárolták el abban a reményben, hogy a jövőben tervrajzként felhasználható lesz az emberiség számára egy esetleges teljes kihalás utáni regenerációhoz. A kristályt, amelyet a Southamptoni Egyetem Optoelektronikai Kutatóközpontjának kutatócsoportja fejlesztett ki, a kihalással küzdő növény- és állatfajok nyilvántartására is fel lehet a jövőben használni.

Akár 360 terabájtnyi információt is képes tárolni több milliárd évig, és ellenáll a szélsőséges körülményeknek, beleértve a fagyot, a tüzeket, a közvetlen ütközési erőt, a kozmikus sugárzást és az akár 1000 Celsius-fokos hőmérsékletet. 2014-ben ez a kristály már elnyerte a Guinness-világrekordot a legtartósabb digitális tárolóanyag kategóriájában, a jövőben pedig számos lehetőség nyílhat meg az adattárolás ilyen jellegű innovatív módszere előtt.

Fotó: Southamptoni Egyetem
Fotó: Southamptoni Egyetem

A kutatócsoport Peter Kazansky vezetésével az emberi genom adatait olyan apró területekbe vitte be, amelyek körülbelül 20 nanométer nagyságúak. (Egy nanométer körülbelül a méter egymilliárdod része!) „Az 5D-s memóriakristály megnyitja a lehetőséget más kutatók számára, hogy felépítsék a genomikai információk örök tárházát, amelyből összetett organizmusok, például a növények és az állatok is helyreállíthatók, ha a tudomány ezt a jövőben lehetővé teszi” – mondta Kazansky.

A csapatnak azonban komolyan mérlegelnie kellett, hogy ki – vagy mi – fogja felhasználni az információkat a távoli jövőben. Ez ugyanis lehet egy faj vagy gép egyaránt. „A kristályra írt vizuális kulcs ismereteket ad a megtalálónak arról, hogy milyen adatokat tárolnak benne, és hogyan lehet azokat felhasználni” – mondta Kazansky. A kristályt jelenleg a Memory of Mankind archívumban tárolják – időkapszulában –, egy titkos ausztriai sóbarlangban. 

Ajándék az unokáinknak és a digitális koron messze túlmutató civilizációknak. Így többet hagyunk magunk után, mint nukleáris hulladékot, globális felmelegedést és számtalan energiaitalos dobozt” – írja a Memory of Mandkind.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.