A petesejt megvizsgálja a hímivarsejt genetikai állományát egy "kulcs a zárba" jellegű mechanizmus révén - fedezték fel angol és amerikai kutatók. Ennek segítségével a terméketlen párok egy része számára elkerülhetővé válnak a hosszadalmas és kellemetlen, de eredménytelen megtermékenyítő beavatkozások.
A párok 15 százaléka küszködik termékenységi problémákkal, és ezek mintegy felében a férfi spermájából adódnak a gondok, de az eseteknek csupán egyharmadában lehet egyértelmű okot kimutatni, például alacsony hímivarsejt-számot vagy a sejtek csökkent mozgáskészségét, míg másoknál az ok rejtve marad.
A Leedsi Egyetem munkatársa, dr. David Miller szerint a titok nyitja az, hogy egyesek spermájának "genetikai kulcsa" nem illeszkedik a partner "zárjába". "A kutatás igen valószínű magyarázatot ad arra, hogy egyesek spermája miért nem működik megfelelően" - mondta Miller. Kollégája, dr. David Iles megmagyarázta: "A termékeny férfiakban a hímivarsejtek DNS-e egy bizonyos módon van összecsomagolva, míg a terméketleneknél másféleképpen." A kutatók felfedezték, hogy bizonyos gének hozzáférhetőek maradnak a hímivarsejtekben, és ezek jelzésként vagy kulcsként működnek: azt jelzik, hogy a DNS megfelelő állapotban van-e, és hogy a petesejt számára kiolvasható lesz-e a benne tárolt információ.
Ha létezne olyan vizsgálat, amellyel ezek a férfiak kiszűrhetők lennének, az érintett nők egynegyede elkerülhetné a mesterséges megtermékenyítés sokszor igen kellemetlen beavatkozásait.