Új felfedezés az északi fényről

Az északi fény új formáját fedezte fel egy finn amatőr meteorológus - közölte a Helsinki Egyetemhez tartozó Finn Meteorológiai Intézet.

Az északi fény új formáját elsőként 2018-ban észlelte felvételein egy hobbikutató, aki a Finn Meteorológiai Intézettel dolgozott együtt. A zöld színű jelenségnek a dűne nevet adták, mivel emlékeztet a tengerpartokon kialakuló homokdombokra. Később a jelenség többszöri előfordulását rögzítették megfigyelőkamerákkal is.

északi fény, sarki fény, meteorológus, dűne
Az északi fény új formáját fedezték fel. A kép csak illusztráció, forrása: iStock

Így alakulnak ki a dűnék

Új bolygót találtak az űrkutatók - kattintson a részletekért!

Az intézet szerint a dűnék valószínűleg a nagyjából száz kilométeres magasságban lévő oxigénatomok hullámai, amelyeken megcsillan egy, a Napból érkező részecsekeáramlat. Egy új tanulmányban pedig a dűnék születését egy "hullámcsatornára" vezetik vissza, amely az atmoszféra mezoszféra és a mezopauza nevű rétegei környékén alakult ki.

A dűnék az ionoszféra és a felette lévő mezoszféra közötti kölcsönhatás eddig meg nem figyelt mechanizmusát képviselik, ezért ez egy elképesztő felfedezésnek számít - mondta Minna Palmroth, a Helsinki Egyetem professzora. A Föld felett 80-120 kilométer távolságban lévő régió a Föld legkevésbé vizsgált területe, ennek feltérképezése ugyanis hatalmas kihívást jelent a mérőműszerek számára - tette hozzá a szakértő.

A kutatás szerint az északi fény új formája lehetővé teszi, hogy új módon vizsgálják a légkör alsó részének jellemzőit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.