A gamma-szekretáz inhibitorok csoportja az Alzheimer-kórban szenvedő betegek központi idegrendszerében felszaporodó ún. amiloid plakkokat támadja meg, ezt a jelenséget a fejsérültek körülbelül harmadánál észlelték, egy részük gyermek volt, vagyis náluk normál esetben nem lehettek jelen a plakkok. Ez a lerakódás a sérülés után egy napon belül lép fel. Korábbi kutatásokból kiderült, hogy a korábban fejsérülést szenvedetteknél 400 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki később Alzheimer-kór.
"Az eredmények azt mutatják, ugyanaz az anyagcsereút aktiválódik a krónikus Alzheimer-betegségben, mint az akut fejsérülés esetén, ennek fontos szerepe van a másodlagos sérülések kialakulásában" - magyarázta Mark Burns, a Georgetown Egyetem idegkutató docense, a tanulmány vezető szerzője. Csapatával Burns egereken végzett kísérletekkel igazolta, hogy az agysérülés a normálisnál jelentősebb amiloid-lerakódással jár, azonban ha az egerek a fejsérülés után gamma-szekretáz inhibitort kaptak, a lerakódás mennyisége csökkent.
A Nature Medicine folyóirat online számában megjelent cikkben a kutatók azt remélik, a gyógyszer megelőzheti a traumás agysérülések hosszú távú szövődményeit.
Forrás:
Medipress hírszolgálat