Érdekes és értékes felfedezésről számolt be a BBC Online: tudósok egy új, antibiotikumoknak ellenálló baktériumra (Enterococcus innesii) bukkantak molylárvákban. Harriet Gooch, a norwichi John Innes Centre kutatója elmondta: ilyen esetben, amikor antibiotikum-rezisztens baktériumot találnak, a lehető leghamarabb tudni szeretnék, pontosan mivel van dolguk és hogyan működik, ha például klinikai körülmények között találkoznak vele, eredményesen le lehessen küzdeni.
Meglepő és váratlan felfedezés
A tudósok egyébként nem egy új baktérium után kutattak, véletlenül fedezték azt fel, amikor a nagy viaszmoly (Galleria melonella) lárvák bélrendszerében élő baktériumokat tanulmányozták. Ahogy az a microbiologyresearch.org oldalán publikált kutatási eredményekből kiderül, négy baktériumtörzset izoláltak a nagy viaszmoly két különböző kolóniájából. A vizsgálatok megerősítették, hogy az egyik egy teljesen új fajt képvisel az Enterococcus nemzetségen belül.
A következő lépés, hogy a kutatók megpróbálják kideríteni, ez a felfedezés hogyan járulhat hozzá egészségünk megóvásához. Minden hasonló esemény nagy jelentőségű - mert, ahogy a szakemberek hangsúlyozzák -, segítségükkel közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy megértsük és megismerjük az egészségünket veszélyeztető kórokozók tevékenységét, valamint ahhoz is, hogy legyőzhessük ezeket.
A tudósok szerint a molylárvákkal végzett kísérletsorozat már csak azért is szerencsés, mert - amellett, hogy immunrendszerük hasonlít az emberéhez -, gyorsabb, olcsóbb és etikusabb ezekkel dolgozni, mintha egereket használnának e célra.