Újabb érdekes kutatás az öregedésről

A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a szabad gyökök, a szervezet oxigénfeldolgozása során létrejött potenciálisan káros molekulák, elősegítik az öregedés folyamatát. A kanadai McGill Egyetem legújabb kutatása szerint azonban a szabad gyökök valójában nem lerövidítik, hanem akár meg is hosszabbíthatják az életünket.

A szabad gyökök instabil és rendkívül reaktív atomok, amelyek legalább egy szabad elektronnal rendelkeznek. Ezek az atomok természetes módon jönnek létre a szervezetünkben, vagy valamilyen külső forrásból, például dohányzás vagy légszennyezés következtében kerülhetnek a testünkbe. Amikor a szabad gyökök kölcsönhatásba lépnek a sejtekkel, fehérjékkel és a DNS-sel, kémiai szerkezetük módosításával károsodást okozhatnak bennük. A korábbi kutatások arra utaltak, hogy a káros szabad gyökök a sejtekre gyakorolt folyamatos behatása okozza az idő múlásával az öregedést.

A szakfolyóiratban közzétett kanadai kutatás azonban éppen az ellenkezőjére utal. Az egyetem biológiai tanszékének kutatói Siegfried Hekimi vezetésével a Caenorhabditis elegans fonálféreggel végzett kutatásukban kimutatták, hogy a szabad gyökök stimulálják az apoptosist, vagyis a programozott sejthalált. E folyamat során a sejtek tulajdonképpen öngyilkosságot követnek el, hogy elkerüljék például azt, hogy elrákosodjanak, vagy hogy a szervezet elpusztítsa a sejtet eluraló vírust.

Újabb érdekes kutatás az öregedésről (Fotó: Europress)

A szakértők kimutatták, hogy amikor a szabad gyökök egy bizonyos módon stimulálják az apoptosist, a sejtek védekezőrendszere megerősödik, ami azt jelenti, hogy az élettartamuk megnő.

"Az emberek azt gondolják, hogy a szabad gyökök károsodást és öregedést okoznak, de ez az elmélet hibás" - magyarázta Hekimi. "Megcáfoltuk ezt az elvet azzal, hogy bebizonyítottuk, a hosszabb élettartamot értünk el."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hekimi azt is hozzátette, hogy annak a molekuláris mechanizmusnak a felderítésével, amivel a szabad gyökök megnövelik a sejtek élettartamát, szilárd bizonyítékot adtak arra is, hogy pozitív hatást gyakorolnak a jelző molekulákra. Az eredmények azt is jelenthetik, hogy a programozott sejthalál jelzését fel lehet használni arra, hogy olyan folyamatokat váltsunk ki, amelyek lassítják az öregedést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.