Újra eljött a hideg okozta fejfájás szezonja

A hideg okozta fejfájás nyáron fordul elő a leggyakrabban. Akkor következik be, amikor túl gyorsan falunk be egy jégkrémet, vagy valami jéghideg ételt.

A hideg okozta fejfájással (tudományos néven sphenopalatinális ganglioneuralgia) a szervezetünk behúzza a féket, vagyis arra szólít fel bennünket, hogy lassítsunk egy kicsit. A Wake Forest Baptista Orvosi Központ idegtudósa, Dwayne Godwin, a következőképpen magyarázza az állapotot: "A hideg okozta fejfájás nagyon gyorsan jelentkezik, de ugyanilyen gyorsan is múlik el. A szánkban rendkívül sok ér fut, ezért is mérjük ott a lázat. Ha viszont túl gyorsan iszunk meg egy jéghideg üdítőt, a szánk nem képes túl jól "beszívni" a hideget."

Ilyenkor az történik, hogy hirtelen megváltozik a hőmérséklet a garat hátsó részén az agyat vérrel ellátó belső nyaki verőér és az elülső cerebrális artéria találkozásánál, ahol az agyszövet kezdődik.

Maga az agy milliárdnyi idegsejtje ellenére képtelen fájdalmat érezni, így a hideg okozta fejfájást az agyhártyában lévő receptorok érzékelik, ahol a két artéria találkozik. Amikor beüt a hideg, ezek az artériák kitágulnak és összehúzódnak, és az agy ezt az észleletet értelmezi fájdalomként.

Egyesek talán furcsállják a hideg okozta fejfájás kutatását, de Godwin szerint az eredmények sokat segíthetnek a más típusú fejfájások alaposabb megértésében. Migrént vagy cluster fejfájást nem lehet előidézni az emberekben, hideg okozta fejfájást viszont bármilyen hosszú távú probléma nélkül lehet generálni. Ezáltal pedig a kutatók sokat megtudhatnak a fejfájást kiváltó mechanizmusokról, ami előrelendítheti a kezelések fejlesztését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra