Jelenleg a szuvas fog kezelése során eltávolítják a gyulladt pulpát és betömik az üreget. Ez a módszer azonban nem minden esetben sikeres és a folyamat továbbterjedése következtében végül gyakran ki kell húzni a fogat. "A fogszuvasodás közegészségügyi kihívást is jelent, mert nemcsak fájdalommal jár, hanem egyéb, súlyos egészségügyi szövődményekhez, például szívbetegséghez vezethet" - mondta dr. Misako Nakashima, a japán Nemzeti Geriátriai és Gerontológiai Központ munkatársa.
Mi a fogszuvasodás?
Fogszuvasodás akkor alakul ki, amikor a baktériumok vagy maga a gyulladás károsítja a fog természetes regenerációját. Ha a gyulladás túlterjed a külső rétegen, a fogzománcon, elpusztíthatja a belül elhelyezkedő pulpát, emiatt pedig gyökérkezelésre, illetve a fog kihúzására lehet szükség. A pulpa érzékeli a meleget, hideget és a nyomást, továbbá itt helyezkednek el az őssejtek (olyan, úgynevezett differenciálatlan sejtek, amelyek más sejtekké alakulhatnak), ezek vesznek részt a fogszövet regenerációjában.
Őssejt alapú terápia
Dr. Nakashima és munkatársai olyan őssejt alapú terápiát teszteltek, amely regenerálja a pulpát és ezáltal teljesen helyreállítja a fog eredeti szerkezetét. 18 kutyán végeztek gyökérkezelést, eltávolították az őssejteket a pulpából és laboratóriumi körülmények között egy növekedési faktorral (úgynevezett G-CSF vegyülettel) kezelték azokat. A kontroll sejtek semmilyen kezelésben nem részesültek. Az eredmények azt mutatták, hogy a kezelt őssejtek regenerálták a pulpát és nagyobb mennyiségű dentin-pulpa komplexet eredményezett. Emellett kevesebb gyulladásos sejt volt jelen, ritkábban fordult elő sejthalál és az idegi átvitel is javult. Toxicitást vagy mellékhatást nem tapasztaltak.
A preklinikai vizsgálatok alapján a japán Egészségügyi, Munkaügyi és Népjóléti Minisztérium már engedélyezte a kutatóknak a klinikai vizsgálatok megkezdését. Az eredményekről a folyóirat számolt be.