Bár a kutatási eredmény szaklapban még nem jelent meg, Dr. Gallant és munkatársa Shinji Nishimoto fMRI segítségével térképezték fel két beteg agyát, akik a vizsgálat alatt videót néztek.
"Egy számítógépes programot alkalmaztunk, mellyel az összefüggést vizsgáltuk a látott alakok, színek, mozgásformák, és a betegek vizuális agykérgének aktivitása között. Később 200 napot töltöttünk el, az alanyok YouTube-klipeket néztek, és próbáltuk megjósolni, közben mely agyterületek aktivizálódnak. Végezetül egy szoftverrel monitoroztuk az alanyok agyát, amint filmet néztek, és próbáltuk reprodukálni idegi aktivitásuk alapján, mit látnak pontosan. Ennek eredményeképp a program képes volt homályos képkockákból álló folyamatos jelenetek visszajátszására" - magyarázta Nishimoto vizsgálatuk lényegét.
Például egy alkalommal, mikor a képernyőn Steve Martin fehér pólót viselt, a szoftver leírta az alakot, és a torzót, azonban egyéb részletek, mint az arc jellemzői nem jelentek meg. "Néhány jelenet jobban dekódolható, mások kevéssé" - mondta Gallant a Times online kiadásában. - "Beszélő fejeket jól tudtunk reprodukálni, azonban a gyors kameramozgás megzavarja az algoritmust.
Ezt a lehetőséget a tudományos fantasztikus irodalom is felvetette. A rajongók jól emlékezhetnek a Vágott verzió (The Final Cut) című filmre, melyben Robin Williams és Mira Sorvino szerepelt. A filmben speciális implantátum segítségével rögzítették az egyének belső képeit és emlékeit. Robin Williams volt a cenzor, akik javított a belső képeken, újraprogramozta az emlékeket.
Forrás: Medipress hírszolgálat