Van, akit elálmosít a koffein

Nagyon sok ember napi szinten kávézik annak érdekében, hogy könnyebben magához térjen reggel, és hogy napközben is éberebb maradjon. A koffein a legszélesebb körben fogyasztott stimuláns a világon - azonban nem mindenkire hat egyformán.

Egy csésze kávéban körülbelül 80-100 milligramm koffein található. Vannak olyanok, akik már egyetlen csészényitől felpörögnek, egyesek viszont akár több adagot is megihatnak naponta, mégis csak alig érzik a kávé hatását, de akár el is álmosodhatnak tőle.

kávé, kávézás, kávéfogyasztás,  kávéfogyasztási szokások, álmosság, fáradtság, adenozin
Egyesek akár több adagot is megihatnak naponta, mégis alig érzik a kávé hatását. Fotó: iStock

Miért leszünk álmosabbak?

A kávé önmagában nem álmosít, de a benne lévő koffein néha hathat úgy a testre, hogy fáradtságot okoz. Ennek az egyik oka, hogy a koffein blokkolja az agyban lévő adenozinreceptorokat. Az adenozin egy olyan, az agyunkban lévő vegyi anyag, amely az alvás-ébrenlét ciklusra van hatással. Amikor ébren vagyunk, a szintje megemelkedik, amikor pedig elalszunk, akkor lecsökken. Normál esetben az adenozinmolekulák az agy speciális receptoraihoz kapcsolódnak, ami lelassítja az agyi aktivitást, hogy felkészítse az alvásra. A koffein ezt a folyamatot akadályozza.

5 elterjedt tévhit a kávéról - kattintson ide!

A testünkben a koffein gyorsan felszívódik, ezért akár percek alatt érezhetjük a hatását. 45 percen belül az elfogyasztott koffein 99 százaléka felszívódik. Amikor a szervezetünk feldolgozza az összes koffeint, a hatásai is elmúlnak. Az, hogy kinek mennyi ideig marad a szervezetében a koffein , egyénenként változó. Bár az adenozinreceptorokat blokkolja, az új adenozinmolekulák termelődésére nincsen hatással. Ha elmúlik a hatása, az adenozinmolekulák újra hozzákapcsolódni a receptoraikhoz, ami hirtelen ránk törő álmosságot okozhat.

A szervezet egy idő után hozzászokhat?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha rendszeresen fogyasztunk kávét és más koffeintartalmú italokat, akkor a test több adenozint kezd termelni, hogy a gyakori koffeinbevitel hatásait ellensúlyozza. A hozzászokással kapcsolatban azonban nincsen egységes tudományos álláspont. Egy 2013-ban készült kisebb tanulmány szerint kialakulhat a koffeintolerancia a rendszeresen kávézóknál , de olyan tanulmány is létezik, amelynek eredményei szerint a rendszeres koffeinbevitel nincsen hatással arra, hogyan dolgozza fel a szervezet a koffeint, tehát hozzászokásról sem lehet beszélni.

Egy 2016-os tanulmány pedig azt állítja, hogy a koffein megemelheti a vércukorszintet, mivel átmenetileg csökkenti az inzulinérzékenységet. A megemelkedett vércukorszint viszont a gyakori szomjúság és vizelés mellett fejfájást, koncentrációs zavarokat és fáradtságot is okozhat. Tehát ez is egy ok lehet arra, hogy miért érzik egyesek álmosabbnak magukat, ha megisznak egy kávét.

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.