Váratlan dolog derült ki az őssejtekről

Az űrben gyorsabban alakulnak át az őssejtek más típusú sejtekké - derült ki egy kínai űrmisszió során végzett egérkísérletekből.

A gravitáció is hat a sejtekre

Űrutazás során az emberi test a súlytalanság állapotában van a Föld gravitációs vonzásának minimalizálódása miatt. Ezt hívják mikrogravitációnak, ez a jelenség pedig egy friss kutatás szerint nagy hatással lehet az emberi sejtek fiziológiai funkcióira.

őssejt, űrutazás, őssejt-átalakulás, szívizomsejt-fejlődés, egétkísérlet
Az űrben gyorsabban alakulnak át az őssejtek (Fotó: 123rf)

A tudósok a 2017-ben útnak indított Tiencsou-1 űrmisszió keretében vizsgálták meg, hogyan befolyásolja az egerek iPS-sejtjeinek átalakulását az űrkörnyezet. A szakértők azt látták, hogy az űrben lényegesen gyorsabban alakulnak át az iPS-sejtek, mint földi gravitáció mellett.

Az iPS-sejtek olyan pluripotens őssejtek, amelyeknek megvan a képességük arra, hogy más típusú sejtekké alakuljanak.

Formabontó kutatás

A differenciálódás az űrhajó felszállása után négy nappal kezdett gyorsulni, tíz nappal később pedig be is fejeződött. A kutatók úgy látták, hogy ez idő alatt erős szívizomsejt-fejlődés ment végbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás során a tudósok egy kamerával figyelt bioreaktort használtak az űrben, egyet pedig a Földön, normál gravitáció mellett. A szakértők szerint ez az első valós idejű képeket készítő kutatás, amely iPS-sejtekből származó szívizomsejtek differenciálódását vizsgálta az űrben. A jövőben hasonló automatizált sejtkísérletek segíthetik az egyéni szívszövetek előállítását és gyógyszerek tesztelését űrutazás során.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.