A Pennsylvaniai Egyetem kutatói azt állítják, hogy a hajtüszők működését leállító enzim felfedezésével rájöttek a kopaszodás okára.
Az egyetem kutatócsoportja dr. George Cotsarelis vezetésével felfedezte, hogy a prosztaglandin D2 (PGD2) megakadályozza a hajtüszők érését. A kutatók már korábban is ismerték a genetika és a kopaszodás összefüggését, azt azonban nem mutatták ki, hogy ez lehet az oka. Amikor azonban a kísérlet során kopaszodó férfiak fejbőrét vizsgálták, kimutatták, hogy a kopaszodó területeken az átlagosnál háromszor magasabb a PGD2 szintje.
A kutatócsoport korábban már bebizonyította, hogy a kopasz emberek rendelkeznek hajtermelésre képes sejtekkel, de ezek a sejtek nem érnek meg. A szakértők azt állítják, hogy a PGD2 akadályozza a sejtek érését, így a működésképtelen sejtek nem tudják újranöveszteni a hajat. A szaklapban publikált tanulmány arról számolt be, hogy az egereken végzett laboratóriumi kísérletekben a szóban forgó enzim akadályozta a szőrnövekedést. Az enzim gátlására szolgáló, jelenleg asztmás és allergiás megbetegedések kezelésében használt tablettából a kutatók szerint a fejbőrön alkalmazható hajszeszt lehet előállítani.
Dr. Cotsarelis elmondta, biztos abban, hogy a szer megakadályozza a hajhullást, az azonban nem egészen biztos, hogy újra is növeszti a hajat. Az újonnan kifejlesztett készítmény mindenesetre forradalmasíthatja a hajhullás elleni kezelést. A gyógyszer már két év múlva kereskedelmi forgalomba kerülhet.