A New Orleans-i Tulane Orvostudományi Egyetem kutatói szerint ha az étrendünkben néhány finomított szénhidrátot, például a fehér kenyeret és a fehér rizst szója- vagy tejfehérjével cserélnénk fel, az jelentős intervenciós stratégiaként szolgálna a magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében.
Bár a vérnyomás csökkentésének mértéke szerény volt, a kutatás vezetője, Dr. Jiang He szerint ez az előny a stroke és más szív-érrendszeri betegségek csökkent előfordulásában mutatkozna meg az egész népességre vonatkozóan. A kutató úgy véli, hogy a csökkenés személyre lebontva nem nagy, az egész populáció szintjén azonban jelentős.
Más szakértők azonban bizonyos korlátozó tényezők, többek között a kutatás rövid időtartama miatt, megkérdőjelezik az eredmények értékét.
Az egyetem kutatói a Circulation folyóirat július 18-i online kiadásában megjelent tanulmányukban 352 magas vérnyomást megelőző állapotban vagy 1-es stádiumú magas vérnyomásban szenvedő felnőttön vizsgálták a tej- és a szójafehérjék hatását. A résztvevők nyolc hétig naponta 40 gramm étrend-kiegészítőt kaptak, és a kutatók mindegyik fázis elején és végén megmérték az alanyok vérnyomását. A szénhidrát tartalmú kiegészítő összehasonlításként szolgált.
Az eredmények azt mutatták, hogy a nyolc hetet követően a szójafehérjével összefüggésben 2 Hgmm-rel, a tejfehérje esetén pedig 2,3 Hgmm-rel csökkent a szisztolés vérnyomás. A kutatók szerint ez a csökkenés nem jelentős, az általános népességre kivetítve azonban a stroke előfordulásának 6 százalékos csökkenését jelentené.