Az űrben a környezeti feltételek miatt még súlyosabb a probléma: a források korlátozottsága és a Földtől való távolság meglehetősen behatárolja a kezelési lehetőségeket.
Az amerikai Nemzeti Űr-Biomedikális Kutatóintézet (NSBRI) kutatói olyan ultrahangos technológiát fejlesztenek, amellyel leküzdhető a vesekő kezelésével összefüggő problémák egy része. Az új módszer a Twinkling Artifact (ragyogó tárgy) eljáráson alapuló fejlett ultrahangos képalkotással deríti fel a veseköveket, és összpontosított ultrahanggal löki ki a köveket. Az újszerű technológia nem csak az űrben segítheti az egészségügyi ellátást, hanem a Földön is forradalmasíthatja a vesekő kezelését.
Dr. Lawrence Crum és munkatársa, Dr. Michael Bailey, a Washington Egyetem kutatói elmondták, hogy módszerük a jelenleg is meglévő eszközökön alapul. „Rendelkezésünkre áll egy olyan diagnosztikai ultrahang készülék, amely jobban ki tudja mutatni a veseköveket a szervezetben” – nyilatkozta Bailey. „Arra is képesek vagyunk, hogy ultrahang hullámokkal a bőrön keresztül a vese kijárata felé toljuk a kisebb köveket vagy kődarabokat, hogy azok természetes úton távozzanak, műtéti beavatkozás nélkül.”
Földi körülmények között az általános módszer az, hogy a páciensek vízivással próbálják elősegíteni a vesekő természetes kilökődését. Ez azonban nem mindig válik be, és gyakran csak a műtét segít. Az űrben még nagyobb a vesekő veszélye, mert az űrhajósok hidratálása sokkal nehezebb. Ráadásul a csökkent gravitációban a csontok demineralizálódnak, az ásványi anyagok nagy mennyiségben a vérbe, majd a vizeletbe kerülnek. A sók megnövekedett koncentrációja a vizeletben a vesekő kialakulásának kockázati tényezője.
A kilökés előtt először is meg kell határozni a vesekő helyét. A szabványos ultrahangkészülékek fekete-fehér képalkotási módban, úgynevezett B-módban hozzák létre anatómiai képüket. Doppler módban kifejezetten a véráramlást és a vér mozgását mutatják a szövetekben színes képpel. A Doppler módban a vesekövek élénk színnel, ragyogva láthatók. Ennek oka egyelőre ismeretlen, de Crum és Bailey azon dolgozik, hogy megmagyarázhassák, mi okozza e Ragyogó Tárgy képet.
Amint sikerült azonosítani a vesekő helyét, az ultrahang készülék üzemeltetője kiválaszthat egy célpontot, majd egyetlen gombnyomással egy alig fél milliméter átmérőjű fókuszált ultrahanghullámot bocsáthat ki, ami a követ a vese kijárata felé löki. A vesekő másodpercenként körülbelül egy centimétert halad. Azon kívül, hogy a módszer a műtétet helyettesítheti, arra is felhasználható, hogy műtét után „kitakarítsanak” vele. Bailey elmondta, hogy a műtét után mindig maradnak apró törmelékek, ezért a betegek fele a műtét után öt éven belül visszatér kezelésre. Az új módszer e maradványok eltávolításában is segíthet.