Kifejezetten steril környezetben élünk
Egy elmélet szerint a gyermekeknek kifejezetten jót tesz, ha életük korai szakaszában sokféle kórokozóval , porral, allergénnel "találkozik", ez ugyanis megerősíti az immunrendszerüket, és hozzájárulhat ahhoz, hogy később ne alakuljanak ki náluk olyan betegségek, mint az allergia vagy az asztma. A szakemberek szerint a korábbi évszázadokkal összehasonlítva manapság kifejezetten steril környezetben élünk, az élelmiszereink és a víz sem szennyezett, és olyan betegségek, melyek a 18-19. században rengeteg életet követeltek (például a kolera), mára eltűntek a fejlett országokból. Ez persze nem jelenti, hogy a környezetünkben lévő kórokozók teljesen veszélytelenek, de a túltisztogatás és túlsterilizálás helyett egy kicsit lazábbak is lehetünk. Lássuk, mi miatt nem érdemes aggódni és mi az, amitől valóban óvni kell a gyerekeket (és persze a felnőtteket)?
Házi kedvencek és kézmosás
Nem kell például elzárni a gyerekeket a házi kedvencektől . Több kutatás is bizonyította, hogy a környezetünkben lévő háziállatok segíthetnek megelőzni a később kialakuló asztmát és allergiát. Természetesen, itt nem a kóbor vagy ismeretlen állatokról beszélünk, ez utóbbiakkal tartsunk tisztes távolságot!
Az állandó, gondolkodás nélküli kézsterilizálásnak sincs túl sok értelme. A szakemberek szerint az antibakteriális szappanok, tisztítószerek nem hatékonyabbak a betegségek megelőzésében, mint a hagyományos szappan (persze, csak megfelelő kézmosási technika mellett), ráadásul olyan hatóanyagokat is tartalmazhatnak, amelyek kifejezetten káros hatásúak. Az alkoholtartalmú, víz nélkül használható fertőtlenítő zselék azonban jó szolgálatot tehetnek olyan helyzetekben, amikor sok idegen, ismeretlen ember között vagyunk. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy nekik milyen fertőző betegségeik vannak!
Erre figyeljünk a konyhában
A konyhában azonban érdemes nagyon odafigyelni az eszközök és felületek megfelelő tisztán tartására és fertőtlenítésére . Egy nemrég megjelent kutatás például a konyharuhákat, konyhai törülközőket a legszennyezettebb tárgyaink közé sorolta. Az élelmiszerek előkészítésénél legyünk különösen óvatosak, főleg ha nyers hússal dolgozunk. A fürdőszobában is takarítsunk körültekintően, főleg akkor, ha az egyik családtagunk beteg.
A túlzott tisztaságnak tehát lehetnek hátulütői, mint ahogy annak is, ha valaki egyáltalán nem foglalkozik a higiéniával. A legfontosabb az egyensúly megtalálása: az "agyontakarítás" helyett inkább koncentráljuk a legveszélyesebb területekre. A fertőző betegségek elleni védekezés leghatékonyabb módszere a kézmosás, és éppen ez az, amiről nagyon sokan elfeledkeznek.