A ventilátorokra sokan a klíma olcsóbb alternatívájaként tekintenek, főleg a nyári hónapokban nő meg az elektronikai szaküzletekben a kereslet az ilyen termékek iránt. A gép lapátjainak mozgása megkeveri a levegőt, és azt remélnénk tőle, hogy a testünket is lehűti, ha magunk felé irányítjuk. A Sydney Egyetem kutatása szerint azonban nem mindegy, hogy milyen hőmérséklet és páratartalom esetén használjuk, bizonyos esetben a ventilátor többet ront a hőérzetünkön, mint használ.
Száraz melegben csak ront a helyzeten
Az Annals of Internal Medicine című szaklapban publikált kutatásban a légkavarás hatásait többféle hőségtípusban is letesztelték. Ehhez az Egészségügyi Világszervezet iránymutatását vették alapul, amely 35 fok felett már nem javasolja az elektromos ventilátorok használatát. Az ausztrál kutatók egy speciális kamrában nem csak azt vizsgálhatták, hogy a melegben milyen hatása van a légkavarásnak, de például a páratartalom és a légnyomás változásaival is kísérletezhettek.
A kamrában 12 ember szervezetének a reakcióit ( vérnyomást , pulzusszámot, testhőmérsékletet) figyelték úgy, hogy különböző körülmények között használták a ventilátort. Az egyik esetben kimondottan meleg (56 fokos hőérzetű), nedves körülményeket alakítottak ki, míg a másik alkalommal egy kicsit kevésbé forrónak érzékelt (46 fokos), de száraz klímát, és mindkettőben tesztelték az alanyokon a ventilátor hatásait.
Az eredmények szerint a nedves melegben használt légkavarás valóban jótékony hatással volt: csökkentette az alanyok belső hőmérsékletét, szívritmusuk lassult, és kevésbé izzadtak. Ezzel szemben a száraz melegben nem hogy segít a ventilátor, de a vizsgált személyek rosszul lettek tőle, a pulzusuk felgyorsult, nőtt a vérnyomás és az izzadás mértéke is. Ennek tudományos alapja is van, hiszen a párás melegben a légáram a bőrön párologtatja a nedvességet, ami így hőt von el a testünktől. Hogyha azonban száraz melegben használjuk a ventilátort, azzal csak közvetlenül a testünkre fújjuk a forró levegőt, ami miatt a testünk hőmérséklete megemelkedik, ráadásul az izzadtság is gyorsabban párolog el rólunk, így nincs, ami segítse a lehűlésünket.
Forrás: IFLScience