A svéd profi röplabdajátékosok legalább fele szenved komoly sérülést minden egyes idényben, aminek a legfőbb oka az lehet, hogy az erősítő edzéseket legtöbbször felügyelet nélkül végzik.
A Göteborgi Egyetem Sahlgrenska Akadémiájának kutatásába az összes svédországi profi röplabdacsapatot bevonták, így összesen 158 játékos válaszolt az idény végén kiküldött kérdőívekre.
A válaszokból az derült ki, hogy a játékosok több mint fele szenvedett el valamilyen sérülést, annak ellenére, hogy olyan edzés-gyakorlatokat végeztek, melyek pont ezek megelőzését célozzák, igaz, legtöbbjük mindenféle szakmai felügyelet nélkül csinálta a programot.
Sofia Augustsson fizikoterápiás szakember, a kutatás vezetője így nyilatkozott: "Meglepőek ezek az adatok, főleg ha tekintetbe vesszük, hogy a sportolók körében köztudott, hogy az ilyen jellegű edzés sokkal hatékonyabb, ha a gyakorlatokat egy gyógytornász, vagy egy szakképzett edző szabja testre az egyéni igényeknek megfelelően, és fontos a folyamatos személyes szakmai felügyelet is.
A szakértő szerint a felügyelet mellett végzett edzésprogramok nem csak a sérülések elkerülésében segítenek, hanem sokkal hatásosabbak is. A kutatás során profi női röplabda játékosok két csoportjának adtak edzésprogramokat. Az egyik csoport minden tagja személyre szabott tervet kapott, amelyet felügyelet mellett hajtott végre, míg a másik csoport egy általános tervvel kellett hogy megelégedjen, amelyet saját maga hajtott végre, mindenféle kontroll nélkül.
Az első csoport tagjai 50 százalékkal nagyobb mértékben javítottak teljesítményükön, mint az utóbbiak, ráadásul a felügyeltek között lényegesen kevesebb volt a sérülések aránya is.
"Úgy érzem, hogy a sportolók sokkal jobban odafigyelnek az edzésre, ha egy szakember is jelen van. Véleményem szerint a játékosok többsége úgy érzi, hogy az erősítés a "szükséges rossz", amelyen minél hamarabb túl kell lenniük, és ha nem figyel senki, akkor némi csalás, egy-egy kihagyott rész is belefér" - nyilatkozta Sofia Augustsson.