A College of Veterinary Medicine kutatói a Proceedings of the National Academy of Sciences legutóbbi számában írnak ennek a minőségellenőrzési rendszernek a mechanizmusáról, amely a virális szaporodás sima működésének biztosításával optimalizálja a vírus terjedését. A kutatók azonosították azokat a fehérjéket a fertőzött sejtek sejtmaghártyájában, amelyek azt szabályozzák, melyik virális termék szabaduljon fel. E felfedezés olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyek úgy akadályozzák a vírus szaporodását, hogy gátolják az ellenőrző útvonalakat, így ejtve csapdába a vírusokat azokban a sejtekben, amelyeket először megfertőztek.
"Amikor a herpeszvírus megszáll egy sejtet, a sejtmagját egy vírusgyártó üzemmé változtatja" - mondja Joel Baines virológus, a tanulmány társszerzője. "Fehérjetokokat, úgynevezett kapszidokat hoz létre, melyeket megtölt a vírus DNS-ével, és a sejtmaghártyán kívülre küldve újabb sejteket fertőz meg velük. Ha azonban hiba történik a gyártósoron, néhány kapszid üres marad, nem tartalmaz DNS-t, és ezek kiszállítása a források elpazarlását eredményezi."
A kutatóknak sikerült azonosítaniuk azokat a fehérjéket, amelyek a herpeszvírus-kapszidok felületén elhelyezkedve összetartják azokat, és megakadályozzák, hogy a beléjük tömött DNS miatt szétrepedjenek. Az örökítőanyaggal megtöltött kapszidok sokkal több ilyen fehérjével rendelkeznek, mint az üresek. A herpeszvírus ennek a mechanizmusnak köszönhetően terjedt el az összes állatfaj között. A 25 ismert herpeszvírus közül nyolc rendszeresen fertőzi az embereket. Ha a herpeszvírus egyszer bejutott a szervezetbe, egy életre ott is marad, és időközönként fellángol. Gyógymódja egyelőre nincs, de Baines térképe azt mutatja, hogy a vírus szaporodási rendszerét gátolni lehet.
Animáció: HáziPatika.com