A prosztatarák korai, idejében történő felismerése a legfontosabb cél. Ennek érdekében ajánlatos, hogy a 40 év fölötti férfiak évente látogassák meg az urológiai szakrendelést, ahová külön háziorvosi beutaló sem szükséges - hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga . Ez az első lépés, hogy a prosztatarákot is a gyógyítható kórok közé lehessen sorolni a betegek többsége számára.
A férfiak húgy-ivarrendszeri problémái között vezető helyet foglalnak el a prosztata (dülmirigy) betegségei, a prosztatagyulladás, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása és a prosztata rosszindulatú daganata.
Az 50 éves férfiak között minden második, a 80 évesek körében pedig már 90 százalék szembesül valamilyen prosztataproblémával. A prosztatarák kialakulásakor a kóros sejtburjánzás a korai időszakban még a prosztatán belül marad, súlyosabb esetben azonban ráterjedhet a környező (prosztatán kívüli) szövetekre is. Ha ez a daganat tovább terjedve eléri a nyirokcsomókat, akkor már bármely egyéb szervhez, szervrendszerhez (például a húgyhólyagba, végbélbe), vagy a csontokba is átterjedhet.
Magyarországon a prosztatarák a férfiak körében a harmadik leggyakoribb daganatos halálok. Évente mintegy négyezer friss prosztatarákos esetet diagnosztizálnak, és 1400-1600-an veszítik életüket a betegség miatt, pedig az időben felfedezett prosztatarák gyógyítható. Az idejében történő felismerést szolgálják a szűrővizsgálatok , amelyek fontosságát a statisztikák is alátámasztják. Míg Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a frissen diagnosztizált prosztata rákos esetek 80 százaléka műthető, azaz még nem terjedt a prosztata határain túl, addig Magyarországon az arány fordított. A betegek 70-80-a már áttétekkel kerül orvoshoz.
A kezdeti állapot többnyire tünetmentes, de a panaszok megjelenése esetén a tünetek ugyanazok mind a jóindulatú, mind a rosszindulatú megbetegedések esetében.
<strong>Tünetek:</strong>
▪ gyakori vizelés, különösen éjjel
▪ nehezen induló vizelés
▪ a vizelet-visszatartás nehézsége
▪ gyenge, vagy vizelés közben időnként megszakadó vizeletsugár
▪ fájdalmas, égető érzés vizelés közben
▪ vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban
▪ a már igen előrehaladott, áttétekkel járó esetekben deréktáji fájdalom, a csípőben vagy a comb felső részében jelentkező merevség és fájdalom mutatkozik.
A diagnózis felállításához számos vizsgálatot el kell végezni, amennyiben a fizikális vizsgálat a prosztatarák gyanúját állapította meg. Ezek között egy egyszerű laboratóriumi vizsgálat, a PSA-szint mérése is segít a szűrésben, amely az előbbi vizsgálattal együtt nagymértékben hozzájárul a betegség korai felismeréséhez és az időben elkezdett kezeléshez.
A prosztatarák gyanúja esetén a pontos és végleges diagnózishoz (kiterjedés, méret, szövettani típus) további vizsgálatokra van szükség, amely a diagnózis felállításán túl azt a célt is szolgája, hogy a beteg az állapotának megfelelő, legeredményesebb kezelést kaphassa.
Számtalan kezelés létezik
A kezelések tárháza megfigyelés- és várakozás módszerétől a műtéten keresztül a hormonkezelésig, a kemoterápiás és sugárkezelésig többféle, esetenként egymással párhuzamosan végzett beavatkozás is lehet. A betegség korai stádiumaiban hormonkészítmények segítenek, de előrehaladottabb stádiumokban, amikor a rák metasztatizál (áttetet ad más szervekbe) és a hormonkészítményekre már nem reagál, kemoterápiás gyógyszerek adása válik szükségessé a túlélés növelésére és az áttétel adta fájdalom csökkentésére. Ez urológus, onkológus és onkoradiológus szakorvos együttes csapatmunkáját kívánja meg.
A gyógyulás esélye nagyban függ a felismerés idejétől. Az időben felismert prosztatarák gyógyítható, vagy legalábbis visszaszorítható, és a beteg számára jó minőségű, lényegében tünet- és panaszmentes élet szavatolható. Abban az esetben, ha a tumor a prosztatamirigyre lokalizálódott, műtéttel a daganat teljes eltávolítása mintegy 90 százalékos gyógyulási esélyt ad. Ha a beteg későn kerül orvoshoz (a daganat áttétet képzett) a gyógyulás esélyei a prosztatarák stádiumainak súlyosbodásával egyre inkább romlanak, és már csak a túlélés idejének növelésére van esély.
Forrás: Magyar Rákellenes Liga