Volt-e Jézusnak szakálla?

Szent Domitilla ősi katakombái több mint 17 kilométer hosszan nyújtóznak Róma alatt. Az alagutak labirintusa számos síremléknek is helyet ad. Nemrégiben lézertechnikával tárták fel az egyik temetkezési kamrát.

A gyász feldolgozása minden társadalomban fontos tényezője a társadalom életének. Ebbe engednek betekintést a temetkezési helyek. Többek között a Szent Domitilla katakombák Rómában. Az ott lévő sírkamarákat már 400 évvel ezelőtt meglelte egy Antonio Bosio nevű felfedező. De sem ő, sem az utókor nem találta különösebben izgalmasnak a helyet, mert a falakra cementálódott évezredes por elfedte a lényeget. Most lézeres tisztítást alkalmazva a kutatók a katakombában két helyen is lefejtették a szennyeződést a falakról, és részletesen kidolgozott freskókat fedeztek fel. Az egyik egy gabonafelvásárló temetkezési kamrájában volt, a másik pedig az "introductio" helyén, ahol a halottat "bemutatták" Krisztusnak. Barbara Mazzei, a pápai archeológiai bizottság régésze elmondta a LiveScience tudományos portálnak, hogy a freskókat május végén tisztították meg. "Csak a leggazdagabb családok engedhették meg maguknak a temetkezési kamarát" - közölte Mazzei, aki szerint a katakombák körülbelül 1600 évesek, és a legrégebbi keresztény temetők közé tartoznak.

Szent Domitilla katakomba fresk
A Krisztust ábrázoló freskó a Szent Domitilla katakombákban - Fotó: Pontificia Commissione di Archeologia Sacra

Az egyik 1600 éves freskó egy gabonafelvásárló életét mutatja be, mint kiderült a tisztítás után. Korábban is ismerték a régészek ezt a személyt, de pékként hivatkoztak rá. A festmény lézeres tisztítása lehetővé tette a részletek kiderítését, amelyek nem csak az ott nyugvó személyről, hanem a régi Róma gabonatermeléséről is részletes információkkal szolgálnak. "A gabonafelvásárló gazdagon díszített tunikát viselt, és egy nagy modius mögött helyezkedik el, amely a gabona mérésére és szállítására szolgáló tartály" - mondta Mazzei.

A sírkamra közelében lévő falak részletesen bemutatják egy római Annona, a gabona felvásárlását és forgalmazását intéző iroda tevékenységét. "A gabonafelvásárló valószínűleg olyan fontos személy lehetett, akinek komoly befolyása lehetett az Annona működésére, és aki nagyon büszke a munkájára és a megszerzett társadalmi státusára" - vélekedett a régész.

"A gabonafelvásárló sírjához közel, de a katakomba egy másik részében felfedett freskón egy bukolikus jelenet került napvilágra egy pásztorral, és egy másik jelenet Krisztussal a trónon az apostolok két csoportja között. A többi jelenet az Ó- és az Újszövetségből származik" - mondta Mazzei.

Bár a halál az élet természetes velejárója, szeretteinek elvesztése mindenkire nagy lelki terhet ró. Meddig tart egészséges módon a gyász, és mikor van szükség segítségre? Részletek!

A Krisztust ábrázoló freskón a megváltó trónon ül, jobb karját két elhunyt fölé emelve, és ott vannak a védőszentek is, valamint az apostolok hercegei, Péter és Pál, akik bebocsátják a halottakat a mennyei királyságba. Ez a téma meglehetősen ritka a katakombák festményeinek repertoárjában - mondta Mazzei, aki elmondta, hogy a munkát tovább fogják folytatni a katakombában , mert még sok festmény vár megtisztításra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A most feltárt, Krisztust ábrázoló kép újabb adalékokkal szolgál ahhoz, hogy milyen lehetett, vagy legalább is milyennek képzelték halála után több mint 400 évvel a megváltót. Nos, borotvált arcú rómainak. Valószínűleg ha maguk közül valóként ábrázolták, akkor ez segített a vele, illetve a túlvilági élettel való azonosulásban, és a halálfélelem, illetve a gyász feldolgozásában.

Forrás: LiveScience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.