Vörös káposzta: minél több, annál jobb

A zöldségek és gyümölcsök kék, lila és vörös színét növényi festékanyagoknak, az úgynevezett antocianinoknak köszönhetik.

Az amerikai Mezőgazdasági Kutató Szolgálat (ARS) tudósai legújabb vizsgálatuk során ezekről az anyagokról tudtak meg sok újdonságot, például azt, hogy hogyan szívódnak fel az emésztőrendszerből a véráramba.

Az antocianinok a flavonoidok csoportjába tartozó egészséges növényi eredetű tápanyagok. Az ARS munkatársai 36 különböző antocianint találtak a vörös káposztában, melyek közül nyolcat még eddig sosem sikerült káposztából izolálni. A kutatás abban a Beltsville-i Humán Táplálkozási Kutató Központban zajlott, mely már eddig is úttörő munkát végzett a különböző zöldségek és gyümölcsök fitotápanyagainak azonosításában és mérésében. Az eredményeket Janet Novotny élettanász, Beverly Clevidence táplálkozáskutató, Steven Britz növényélettanász és Craig Charron tudományos munkatárs a Journal of Agricultural and Food Chemistry-ben publikálták. Mindannyian abban a laboratóriumban dolgoznak, melyben az ételek összetevőivel és egészségügyi hatásaival foglalkozó kutatások zajlanak.

Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az antocianinok védenek a rák ellen, javítják az agyműködést és elősegítik a szív egészségét is. Némely képviselőjük akár kétszer olyan erős antioxidáns hatással rendelkezik, mint az ugyanolyan mennyiségű C-vitamin. Eddig azonban nem vizsgálták, hogy mennyi szívódik fel belőlük a vérkeringésbe.

Ezúttal 12 önként jelentkező különböző mennyiségű (2/3 pohár, 1+1/3 pohár és 2 pohár) főtt vöröskáposztát fogyasztott el háromszor két nap alatt. A különleges diéta idején szigorúan szabályozták a többi étel fogyasztását is. Kiderült, hogy akkor szívódott fel a legtöbb antocianin, amikor a legtöbb vörös káposztát kapták a résztvevők. Meglepő talán, hogy a különböző antocianinok nem egyenlő mértékben szívódtak fel. A káposztában található antocianinok csaknem 80 százaléka acilált vegyület, melyeknek stabilabb a kémiai szerkezetük, és pont emiatt nehezebben szívódnak fel az emésztőcsatornából. A nem-acilált antocianinok négyszer könnyebben érhetők el biológiailag, mint az acilált vegyületek. Az eredmények segíthetik a növénynemesítők munkáját, hogy a szükséges antocianinokból elegendő mennyiség kerülhessen a szervezetünkbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra