A vertigóban szenvedő beteg a környezetének mozgását és forgását érzékeli, annak ellenére, hogy ő maga egy helyben tartózkodik. A mostani kutatás során a tudósok a benignus paroxizmális pozicionális vertigót (jóindulatú helyzeti szédülés) vizsgálták meg, ami a belső fül betegsége és a szédülés egyik leggyakoribb kiváltó oka. Gyakran kezeletlenül marad, annak ellenére, hogy könnyen enyhíthető az Epley manőver elnevezésű technikával.
Mikor alakul ki?
A rohamszerűen jelentkező jóindulatú helyzeti szédülés (benignus paroxizmális pozicionális vertigo, BPPV) akkor alakul ki, ha a szabadon lévő kalciumszemcsék a belső fül érzékelő csatornáiba jutnak. A manőver a gravitáció segítségével mozdítja ki a szemcséket a helyükről, a fül belső kamráiba juttatva őket, ahol már nem okoznak tüneteket.
Mit tehetünk?
Amerikai kutatók rájöttek, hogy a YouTube-on elérhető az Epley manőver mindenre kiterjedő bemutatása. "Az Amerikai Neurológiai Akadémia videóját még 2008-ban készítették az Epley manőver helyes alkalmazásához irányelveket kidolgozó szakértők" - nyilatkozta dr. Kevin Kerber, a Michigan Egyetem Egészségtudományi Karának munkatársa. "A hozzászólásokból kiderült, hogy sok esetben a kezelőorvos ajánlotta a BPPV betegeknek az Epley alkalmazását a YouTube-on keresztül."
"Az Epley manőver segítségével hatékonyan lehet kezelni a BPPV tüneteit és a videók segíthetnek a betegeknek felfedezni ezt a rendkívül egyszerű módszert" - tette hozzá dr. Ronald Kanner neurológus. "Ugyanakkor mindenképp pontos és szakértői diagnózis szükséges a kezelés megkezdése előtt, hiszen a szédülés sokkal súlyosabb betegségek tünete is lehet, amelyeket ki kell zárni."
A témáról részletesebben a Neurology című szaklap júliusi számában olvashatnak az érdeklődők.