A Holt-tengerben lebegtünk egy kabinba zárva

Lebegőkabin, súlyfürdő, antigravitációs futópad, illetve hiperbár oxigénterápia – többek között az alábbi szolgáltatásokkal várja vendégeit a Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark újonnan megnyílt egészség- és gyógyászati centruma. Körbejártuk és mi is kipróbáltuk a fürdő újdonságait.

A horvát, szlovén és osztrák határhoz is közel fekvő Lenti gyógyfürdőjét eddig elsősorban gyógyvize miatt keresték fel a vendégei: a medencékben lévő, nátrium-hidrogénkarbonátos gyógyvíz gerinc, ízületi és más mozgásszervi megbetegedések kezelésére is jól alkalmazható. A szolgáltatások kínálata egy csaknem két éve kezdődött fejlesztési projekt lezárásaként tovább bővült: szeptember közepétől nyitotta meg kapuit a Lenti Termálfürdő új gyógyászati- és egészségcentruma, a Balance Medical Center. A korábban már jól ismert fürdőszolgáltatások mellett immáron a legmodernebb rekreációs és szépségápolási kezelések széles spektrumával várják a vendégeket az új egészségközpontban. Nemcsak komoly mozgásszervi betegségek, de akár keringési, fül-orr gégészeti, sőt szemészeti problémák kezelésében is fontos szerepe lehet a frissen átadott, innovatív gyógyászati szolgáltatásoknak. Mi is körbejártuk és kipróbálhattuk a fürdő néhány újítását.

Csendes lebegés a sós vízben

A több mint 2,4 milliárd forintos fürdőfejlesztés részeként a centrum számos szolgáltatással bővült – mondta el a megnyitó kapcsán rendezett sajtótájékoztatón Kárpáti Zoltán ügyvezető igazgató. A gyógyászati fejlesztéseknek két fő iránya volt, az egyik a balneoterápiás kezelések megerősítése, a másik pedig az újhullámos, speciális terápiáké, amelyek közül néhány az én érdeklődésemet is felkeltette.

Az eddig is ismert gyógyvizek mellett a mozgásszervi betegségekkel küzdők számára elérhetővé vált a súlyfürdő (kevesen tudják, de magyar találmányról van szó, amelyet Dr. Moll Károly fejlesztett ki a 40-es években), melynek során a csípő fölé és a végtagokra helyezett súlyokkal nyújtják meg a nagyízületeket és a gerinc bizonyos szakaszait. Többek között gerincmeszesedés és idegfájdalmak enyhítésére is használják ezt a kezelést. A keringési zavarokkal küzdők számára pedig elérhetővé vált a szénsavas fürdő is, amely a véráramlás fokozásával stabilizálja a vérnyomást és tágítja az ereket.

lebegőkabin
A félórás relaxáció a résztvevők szerint akár 3-4 órás alvással is felérhet. Fotónk illusztráció, forrás: Lenti Termálfürdő

Minket azonban leginkább az a speciális lebegőkabin érdekelt, amelyet kimondottan a munkahelyi stressz és a felgyorsult életvitel miatt megfáradt vendégek relaxációjára fejlesztettek ki. A hatalmas, kagylóra emlékeztető kabint magas sótartalmú vízzel töltik fel, belefeküdve így az ember a Holt-tenger tetején érezheti magát. Miután a kagyló ránk csukódik, a külvilág zaját a testünk körül áramló víz hangja, és némi madárcsicsergés váltja fel. Teljesen sötétben itt sem vagyunk, a körülöttünk lévő, színes ledsor a kagylóban is biztosít nekünk némi halvány fényt. A terápia előtt a gépet üzemeltető asszisztens azért megnyugtatott, hogy a félórás kezelés alatt sem leszek teljesen rabja a szerkezetnek, egy pánikgomb megnyomásával bármikor kérhetem a szabadon engedésemet. Pánikra azonban egyáltalán nem került sor, sőt: csupán az órámra pillantva tudatosult bennem, hogy valóban fél órát töltöttem a gépezetben, a csendes lebegésben ugyanis percek alatt teljesen elveszítettem az időérzékemet. A félórás relaxáció a résztvevők szerint akár 3-4 órás alvással is felérhet, ezt mi is alátámaszthatjuk, kisimulva és felfrissülve hagytuk magunk mögött a sós fürdő csendes magányát.

Mire jó az antigravitációs futópad és oxigénterápia?

A balneoterápiás kezelések mellett is megszemléltünk néhány izgalmas újítást. Talán az antigravitációs futópad neve hallatán a sci-fi irodalom klasszikusai juthatnak eszünkbe, holott egy már itthon is elérhető eszközről van szó, amellyel az ízületek terhelése nélkül mozgathatjuk át az alsó végtagok izmait. A vákuumtechnológián alapuló futópad ideális lehet azon sportolók számára, akik valamilyen sérülés miatt nem végezhetnek megerőltető tevékenységeket, mégis elkerülnék az izmaik leépülését. Segíthet továbbá a komoly túlsúllyal küzdőknek is, hogy anélkül szabaduljanak meg a súlytöblettől, hogy komoly terhelésnek tennék ki az ízületeiket.

Az újonnan átadott egészségkomplexum egyik legkomolyabb fejlesztése az a hiperbár oxigénterápiás kamra, amely októbertől lett elérhető a vendégek számára. A speciális kialakítású kamrában fokozatosan megnövelik a nyomást, miközben a páciensek egy maszkon keresztül orvosi tisztaságú, 100 százalékos oxigént lélegeznek be. A röviden HBOT-ként (hyperbaric oxygen therapy) ismert kezelés során feldúsul a vérplazmába kerülő oxigén aránya. Ennek számos pozitív hatása lehet az egészségünkre, testszerte segíti többek között a sebgyógyulást és a szövetek regenerációját, ami fontos lehet például a diabétesszel élők, illetve érelzáródással, érelmeszesedéssel diagnosztizáltak számára. Az oxigénterápiát emellett több országban is használják például a stroke utáni rehabilitációra, valamint az ízületi protézis beültetését követő gyógyulásra, de bizonyos típusú hallás- és látáskárosodás kezelésére is alkalmazható. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) tájékoztatója szerint a COVID-19 hosszú távú neurológiai tüneteinek enyhítése kapcsán is kísérleteznek a HBOT terápiával, ennek hatásairól azonban egyelőre nem születtek mérvadó kutatási eredmények.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra