Bár a korlátozásokon világszerte enyhítettek, a koronavírus még ugyanúgy jelen van és fertőz, így mindenkinek érdemes továbbra is betartani bizonyos szabályokat. Ezek közé tartozik a rendszeres és alapos kézmosás , a zárt közösségi terekben, illetve tömegközlekedési eszközökön a maszk hordása és a két méteres szociális távolság betartása, amikor csak lehetséges. Ha pedig utazást terveznénk, érdemes az eddigieknél is jobban átgondolnunk az úticélunkat.
Mire figyeljünk, ha szállást foglalunk?
Az amerikai CDC hivatalos álláspontja szerint a vírus leginkább személyes kontaktuson keresztül terjed , ha például egy hozzánk képest két méteres körön belül tartózkodó, fertőzött személy köhög vagy tüsszent. A koronavírust úgy is elkaphatjuk, ha megérintünk egy vírussal szennyezett felületet, majd utána az arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz vagy orrunkhoz érünk, de a CDC álláspontja szerint nem ezzel terjed leginkább a kórokozó.
A The New England Journal of Medicine című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amely azt foglalta össze, hogy a vírus mennyire életképes különböző anyagokra tapadva. Az összegzés szerint a réz felületeken 4, a kartonpapíron pedig 24 órán át, a műanyag és a rozsdamentes acél felületeken pedig 2-3 napig marad életben a kórokozó. Azt azonban, hogy egy szállás mennyire biztonságos, nem csupán az befolyásolja, hogy a benne lévő tárgyak milyen anyagból vannak.
Nem mindegy, hogy mennyire sűrűn látogatott az a terület, ahol az adott szálláshely található. A forgalmasabb helyeken ugyanis több az ember, akik többféle helyről is érkeznek, ez pedig megnövelheti a megfertőződés kockázatát. Biztonságosabb lehet egy kevésbé látogatott, elzártabb régióba utazni, ahol a szociális távolságtartás is könnyebben betartható. Az sem mindegy, hogy az előttünk lévő vendégek mikor hagyták el a szálláshelyet. Ha néhány nap már eltelt azóta, mióta távoztak, akkor minimális az esélye annak, hogy fertőzőképes kórokozók maradtak utánuk, még akkor is, ha esetleg az egyikük beteg vagy hordozó volt.
Mindenkinek a saját felelőssége, hogy vállalja-e az utazással, szállásbérléssel kapcsolatos esetleges kockázatokat, de a szakértők szerint nem szabad elfelejtenünk azt a tényt, hogy egyelőre még sok mindent nem tudunk a koronavírussal kapcsolatban.
Drasztikusan változik idén a balatoni strandolás, egyenruhás strandjárőröket vetnek be. Erről bővebben az nlc.hu cikkében is olvashatunk!