Csökkenti a magassági betegség tüneteit a pirula

A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású ibuprofén jelentős mértékben csökkenti a hegymászók körében az úgynevezett akut hegymászó, vagy magassági betegség tüneteit, derült ki egy új tanulmányból.

A magassági betegség legjellemzőbb tünetei a fejfájás, a fáradtság, az émelygés, a szédülés, a hányás és az étvágytalanság, amely az amerikai hegymászók, síelők és túrázók több mint 25 százalékát érinti. Ha a magassági betegséget figyelmen kívül hagyják vagy nem megfelelően kezelik, akkor agyi ödémát, azaz extrém agyi vizesedést okoz, ami akár halálhoz is vezethet.

A Stanford Egyetem kutatói 58 önkéntes férfi és 28 nő részvételével végezték el a vizsgálatokat a kaliforniai Fehér-hegységben. A résztvevők az első éjszakát 1250 méteres magasságban töltötték el, majd reggel a csoport egyik fele 600 mg ibuprofént kapott, míg a kontrollcsoportnak placebót adtak. A második nap elején a résztvevők 3500 méteres magasságig kapaszkodtak fel, ahol újabb adag gyógyszert, illetve placebót kaptak, majd ezt követően továbbmásztak 3880 méterre, ahol aztán megkapták a harmadik adag gyógyszert, mielőtt lefeküdtek aludni a hegyen.

A magassági betegség tünetei 19 ibuprofent szedő résztvevőnél jelentkeztek (43%), míg a placebót szedő csoport tagjai közül 29-en lettek rosszul (69%), ami azt jelenti, hogy az ibuprofen gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszer 26 százalékkal csökkentette a hegymászó betegség tüneteit, mondta Dr. Grant Lipman, a Stanford Egyetem orvosi karának docense.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Stanford Egyetem tanulmányának részletei az című szaklap online kiadásában jelentek meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.