A felkészülés azért is fontos, mert még belföldi nyaralásnál sem biztos, hogy szükség esetén azonnal találunk egy gyógyszertárat. Utazás előtt tehát állítsunk össze egy kis úti patikát, amely tartalmazza a legszükségesebbeket.
Megfázás, torokgyulladás
A légkondicionáló, a nedves fürdőruha, a sok hideg ital, fagylalt és a vírusok akár nyáron is okozhatnak megfázást, náthát. Erre megoldás, ha az útipatikában mindig van nálunk torokfertőtlenítő spray és gyulladáscsökkentő, valamint lázcsillapító. Vihetünk magukkal C-vitamint és kálcium pezsgőtablettát is, ami felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot.
Leégés ellen
A megfelelő fényvédelemről mindig gondoskodjunk! 3 év alatti kisgyermekek esetében legalább 50 faktoros, hypoallergén naptej az ideális, felnőtteknél pedig attól függ a faktorszám és a napvédő típusa, hogy mennyire fehér és érzékeny a bőrünk. Az útipatikában legyen nálunk olyan hűsítő krém, zselé vagy hab, amely kifejezetten a leégett bőr kezelésére lett kifejlesztve. Kérjünk a patikában segítséget a megfelelő termék kiválasztásához!
Rovarcsípések, allergia
Ha allergiánk van, ne felejtsük otthon az arra szedett gyógyszerünket! Rovarok mindenütt vannak, főként a szúnyogok keseríthetik meg az életünket, ezért érdemes szúnyogriasztó spray-t, elektromos készüléket egyaránt magunkkal vinni és az sem árt, ha csípés esetére is van nálunk gél, krém vagy roll-on ami segít enyhíteni a csípés okozta viszketést.
Úti betegségek
Akár autóval, busszal vagy repülővel utazunk, előfordulhat, hogy hányingerünk lesz. Ez főként nagy melegben gyakori. Ha eleve tudjuk, hogy valamelyik családtag hajlamos utazás közbeni rosszullétre, gondoskodjunk róla, hogy az úti patika tartalmazzon hányáscsillapítót.
Gyomorrontás, fertőzés
Ha összeszedtünk valamilyen emésztőrendszeri fertőzést, hasmenésünk van, segíthet a széntabletta, amely gyulladáscsökkentő, megköti a méreganyagokat, bevonja és védi a bélnyálkahártyát. Ha émelygés, hányás lépne fel, akkor pedig vessük be a hányáscsillapítót!
Fertőtlenítőszer: bármikor adódhat egy kisebb-nagyobb horzsolásos baleset; egy lábunk alatt tébláboló tengerisün vagy egy éles kagyló; ilyenkor jó szolgálatot tesz egy jódtartalmú oldat vagy sebhintőpor.
+ A fentiek mellett
- A rendszeresen szedett, legtöbbször vényköteles gyógyszereinket – például vérnyomáscsökkentő, szívgyógyszer, koleszterinszint csökkentő, fogamzásgátló, inzulin stb. – soha ne hagyjuk otthon!
- Baleset esetére legyen nálunk kötszer, ragtapaszt, fertőtlenítőszer, elasztikus pólya, csipesz, olló. Láz- és fájdalomcsillapító.
- Bármikor jöhet fejfájás, fülfájás, hőemelkedés stb. A választék nagy, és mindenkinek van egy (vagy családon belül akár több) jól bevált gyógyszere, amely hatásos szokott lenni ilyen helyzetben. Ha gyerekkel utazunk, a lázcsillapító szinte kötelező, és ne feledkezzünk meg a lázmérőről sem.