Hatékonyabban lesz kezelhető a magassági betegség

A csökkenő oxigénszint miatti állapot hányingerrel, fejfájással, illetve életveszélyes szív-, tüdő- és agyproblémákkal járhat, de igazából legalább két különböző folyamatról van szó - mutatnak rá az Edinburgh-i Egyetem munkatársai.

A szakértők úgy vélik, hogy a hegymászóknál és síelőknél gyakran fellépő, akár életveszélyes tünetek kezelése minden eddiginél hatékonyabbá válhat az új információk birtokában. A magassági betegség, más néven hegyi betegség 2500 méter fölött jellemző. A tudósok géncsoportosítási számítógépes eljárás segítségével tanulmányozták a magas fekvésű területeken - például Bolíviában és a Kilimandzsáró környékén - élők tünetmintáit.

Az egyik csoport tagjai megszakadt alvásciklusról és kevés fejfájásról számoltak be, míg egy másikba tartozóknál inkább a fejfájás volt jellemző, némi fejfájást , a fáradtságot és az alvászavart is.

Hatékonyabban lesz kezelhető a magassági betegség (Fotó: Europress)

A című szakfolyóiratban megjelent eredményeket a nemzetközi magassági betegség találkozón is be fogják mutatni idén. "Több mint húsz éven át úgy gondoltunk a magassági betegségre, mint egyetlen egészségügyi problémára. Most sikerült kimutatnunk, hogy legalább két különböző szindrómáról van szó, ami ugyanazokat az embereket érinti hasonló időben. A tünetegyüttesek tanulmányozása mindkettőnek a megértését megkönnyíti, s utat nyit az új kezelési módszerek felé" - fogalmazott dr. Ken Baillie, az egyetem Roslin Intézetének szakértője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.