A méhekkel ellentétben a darazsak nem alakítanak ki nagy kolóniákat, papírvékony, szürkés színű fészkeiket az ablak és a roló között, a postaládákban, a meleg, száraz padlásokon a tetőcserepek belső felületéhez ragasztva találhatjuk meg. Ezeket a fészkeket sem célszerű megbolygatni, mert ez könnyen támadásra ingerli őket, csípésük pedig kifejezetten fájdalmas.
Mivel a darazsak számára az erős színek, édes illatok jelentik a legnagyobb vonzerőt, ezért a szabadban, a fészkek és a kaptárak közelében lehetőleg ne viseljünk élénk, színes (sárga) ruhákat, ne használjunk erős, édes illatanyagú kozmetikumokat. Főként a kisgyermekek vannak veszélyben, mivel ők gyakran leeszik magukat. A ruhán és a bőrön maradt gyümölcslé hamar odavonzza a darazsakat, és könnyen megvan a gond.
Vigyázzunk arra is, hogy az asztalon ne maradjon lefedetlenül se sörös, se üdítős pohár, mert ha hívatlan látogatónk beleesik, mi figyelmetlenül le is nyelhetjük. Ha toroktájékon csíp meg minket a darázs, a terület gyorsan begyullad, a gyulladás összenyomhatja a légcsövet, ami légszomjhoz és fulladáshoz vezethet. Ilyenkor csak a gyors orvosi segítség, a vénásan beadott kalciuminjekció, a gyulladáscsökkentő, súlyosabb esetben pedig a légcsőmetszés segíthet, ezért semmiképpen se vesztegessük az időt, hanem azonnal hívjunk segítséget.