Így kerüljük el a villámcsapást!

Kicsi az esély rá, hogy egy nyári vihar során villám csapjon belénk, nem árt tisztában lenni azzal, mit tehetünk annak érdekében, hogy még jobban lecsökkentsük a kockázatot.

"A villámlás az egyik legveszélyesebb és leggyakoribb időjárási jelenség" - mondta Dr. Sandra Schneider, az Amerikai Sürgősségi Szakorvosok Kollégiumának (ACEP) elnöke. "Ha valakit villámcsapás ér, ott legtöbbször az egyén elővigyázatlansága áll a háttérben."

Az amerikai meteorológiai szolgálat adatai szerint évente nagyjából 25 millió alkalommal csap villám a földbe. Csak az Egyesült Államokban évente ötvenöten halnak meg villámcsapás következtében, és még több százan sérülnek meg súlyosan. A legtöbb villámsúlytotta ember túléli a csapást, de gyakran szenvednek maradandó égési sérüléseket, szem- és fülsérüléseket, vagy akár le is bénulhatnak. A legtöbb vészhelyzet azonban elkerülhető, ha az alábbi figyelmeztetéseket komolyan vesszük.

Vihar esetén ne hagyjuk el otthonunkat, ha pedig a szabadban ér minket, azonnal keressünk menedéket: lehetőleg szigetelt, vízzel, villannyal ellátott házat, de egy nem nyitható tetejű autó is megteszi.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A házon belül zárjunk el minden elektromos berendezést és maradjunk tőlük távol, ugyanígy tegyünk a kandallóval is.

Mobil, vagy vezeték nélküli telefont használjunk a vezetékes helyett.

Kerüljük a vízzel való érintkezést.

Minden fém tárgytól maradjunk távol.

Az utolsó villámlás után még várjunk fél órát, amíg visszatérünk a normál tevékenységünkhöz.

A szakemberek azt is hozzáteszik, ha bárkit villámcsapás ér, azonnal orvosi ellátásra van szüksége. Az áldozathoz nyugodtan hozzá lehet érni, így aki jártas ilyen téren, szükség esetén - az orvos megérkezéséig - megkezdheti az újraélesztést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra