Koronavírus: a tavalyi volt a turizmus legrosszabb éve

Történetének legrosszabb évét zárta 2020-ban a turizmus - közölte az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO).

A nemzetközi utazások száma a koronavírus-járvány miatt 74 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez egymilliárddal kevesebb utazást jelent, miközben 2009-ben a gazdasági világválság miatti visszaesés mindössze 4 százalékos volt - derült ki a napokban közzétett jelentésből.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány, koronavírus utazás, koronavírus turizmus,
Egymilliárddal csökkent a nemzetközi utazások száma tavaly.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Hatalmas visszaesés

A legnagyobb visszaesést Ázsiában és a Csendes-óceán térségben tapasztalták: 84 százalékkal csökkent a turizmus és 300 millióval kevesebb utas érkezett, mint 2019-ben. Európában átlagosan 71 százalékos zuhanást mértek, és az utazók száma 500 millióval volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A koronavírus okozta krízishelyzet ráadásul világszerte több mint 100 millió munkahelyet sodort veszélybe a turisztikai ágazatban - mutatott rá a szervezet.

Nehéz lesz az újraindulás

Szakértő: "nem várhatunk az átoltottságra a nyitással" - kattintson a részletekért!

A jelentés arra is felhívta a figyelmet, hogy az egészségügyi helyzet hatására sok ország az idén újból szigorúbb utazási korlátozások bevezetéséről döntött, így kötelező tesztek, karanténok és egyes esetekben határzárak nehezítik a nemzetközi utazások újraindulását. Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcinák fokozatos érkezése ugyanakkor várhatóan segíteni fog helyreállítani a fogyasztói bizalmat, valamint rugalmassá tenni az utazási korlátozásokat. Így az év során lassanként normalizálódhat a helyzet - véli a szervezet, a főtitkár, Zurab Pololikashvili azonban úgy fogalmazott közleményében, hogy a krízis vége még messze van.

A többség optimista

A világszervezet közölte szakértői csoportjának felmérésének eredményét is. Eszerint a megkérdezettek 45 százaléka számít turizmus szempontjából a tavalyinál jobb évre. A válaszadók 25 százaléka szerint viszont ugyanolyan, 30 százalék szerint pedig a tavalyinál is rosszabb eredmény várható 2021-ben. A UNWTO forgatókönyve egyébként 2,5 és 4 év közé teszi azt az időt, amely ahhoz kell, hogy a turizmus újra elérje a 2019-es szintet. Előrejelzésük szerint elsősorban a természetközeli és szabadtéri tevékenységek iránti kereslet, valamint a belföldi turizmus élénkülése várható.

A koronavírus és az új mutációk uniós terjedésének megakadályozása érdekében a beutazási szabályok szigorítását javasolta a tagállamoknak az Európai Bizottság. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra