A koronavírus alapvetően cseppfertőzéssel terjed. A köhögés, tüsszentés, légzés és beszéd során a levegőbe került, életképes vírusrészecskék egy bizonyos ideig lebegnek, így tulajdonképpen bárki belélegezheti őket. Egy korábbi kutatás pedig már azt is bebizonyította , hogy a fertőzésveszélyt jelentősen megnövelheti, ha a zárt térben légkondicionáló is működik. De vajon mi a helyzet akkor, ha egy medencében vagy élővízben fürdőzünk egy azonosítatlan, tünetmentes koronavírus-fertőzöttel?
Van okunk félni az élővizekben?
Erre a kérdésre kereste a választ korábban Földvári Gábor, az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) tudományos főmunkatársának segítségével a LikeBalaton is. Mint 2020-as cikkükben megírták, a szakértő szerint a vízben nem él meg az új típusú koronavírus, így nem kell tartanunk attól, hogy elkaphatjuk a fertőzést a fürdőzés során. „A tudományos szakirodalomban sem találunk leírást a vízzel való terjedésről, tehát nem kell arra számítanunk, hogy a természetes vizekben, például a Balatonban jelen lenne, akár most, akár később, amikor már lecseng ez az időszak” – nyilatkozta korábban a szakember.
Mi a helyzet a medencékkel?
A medencék vizét alapesetben is klórozzák, ez pedig elpusztítja a kórokozókat, így a koronavírust is. Ha tehát jól kezelik klórral például a magánházak medencéit, akkor ott sem fordulhat elő fertőzésveszély - magyarázta Földvári Gábor. Felhívja azonban a figyelmet arra, hogy az emberek egyidejű, tömeges jelenléte a legfőbb rizikófaktor. Ez azt jelenti, hogy ha egy medencében sokan tartózkodnak egyszerre, akkor megnő a koronavírus terjedésének kockázata – azonban itt sem a víz, hanem az egymáshoz közel lévő emberek jelentik a legfontosabb tényezőt.