Nyaralás cukorbetegként: kérjünk igazolást orvosunktól

Rengeteg jó dolgot nyújt számunkra a nyár, de az önfeledt pillanatokban sem szabad elfeledkezni a szezonban rejlő veszélyekről – különösen akkor, ha valaki cukorbeteg.

A nyaralási szezon beindulásával szeretünk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, a lángosevésre és a fagyizásra. A fogyókúrát, valamint a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást pedig hajlamosak vagyunk erre az időszakra felfüggeszteni. Magyarországon azonban csaknem egymillió cukorbeteg él, akik nem tehetik meg, hogy a megérdemelt szabadságuk alatt szemet hunyjanak diétájuk felett. Az alábbiakban hasznos tippeket mutatunk, amelyekkel a cukorbetegek is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat, és el tudják viselni a hőséget.

Ügyelni kell a megfelelő hidratációra

A kevés folyadékbevitel nyáron egyébként is könnyen kiszáradáshoz vezethet. A cukorbetegek esetében pedig a megemelkedett vércukorszint miatt fokozott ennek a veszélye. Párás és forró körülmények között viszont napi két-három liter víz fogyasztása kedvezően hat a közérzetre és a vércukorszintre. Kerülni kell azonban a cukros üdítőket, a koffeines italokat, valamint az alkoholt . A friss vizet ízesíthetjük citrusokkal, uborkával vagy mentával. Egy meleg nyári napon egy mentatea is igazán hűsítő lehet.

nyaralás, utazás, cukorbetegség, dibétesz
A diabétesz nem megy szabadságra. Fotó: Getty Images

Vércukorkontroll és aktivitás

Mivel a nyaralás alatt az ember sokszor aktívabb és többet mozog, mint otthon, ez szintén kihat a vércukorszintre. Az izommunka csökkenti az inzulinszükségletet, emiatt célszerű a szokásosnál gyakrabban megmérni a vércukorszintet .

Legyünk óvatosak kánikula idején

11 és 15 óra között az erős UV-sugárzás miatt nem ajánlott a napon tartózkodni. Ez fokozottan igaz akkor, ha a cukorbeteg személynél az erős napsugarak kisebb bőrfertőzéseket vagy allergiás kiütéseket okoznak. A naptej használata mellett hosszú ujjú, fehér, pamut póló viselése ajánlott, amellyel megóvhatjuk a bőrt a káros sugaraktól.

Vigyázat, hőgutaveszély!

A cukorbetegek és más krónikus betegségben szenvedők – mint például a szívbetegek – hajlamosabbak a túlmelegedésre. Ha szédülést, túlzott izzadást, izomgörcsöket, fejfájást, gyors szívverést és/vagy émelygést tapasztalunk, a bőrünk pedig hideg és nyirkos, akkor mielőbb vonuljunk hűvösebb helyre, igyunk folyadékot és keressük fel szakorvosunkat.

Védekezzünk vitaminokkal és antioxidánsokkal

Sok nyári zöldségnek és gyümölcsnek – például a cukkininek, az uborkának, a paradicsomnak, a piros gyümölcsöknek és a görögdinnyének –, magas az A- és C-vitamin-tartalma, valamint gazdag antioxidánsokban, amelyek segítenek a szabadgyökök káros hatásainak leküzdésében, hozzájárulnak az egészséges bőr fenntartásához, és védik a bőrt a leégéstől. A jól lehűtött dinnye, áfonya, őszibarack vagy nektarin ráadásul magas víztartalma miatt frissítően hathat egy forró nyári napon. Ezek fogyasztásakor azonban nem szabad megfeledkezni a gyümölcsök cukortartalmáról – a diabétesszel élők csupán korlátozott mennyiségben fogyaszthatják ezeket a szezonális vitaminbombákat.

Nézzünk utána az ételeknek

Cukorbetegként érdemes utazás előtt megnézni, hogy a választott nyaralóhelyen milyen ételekkel és összetevőkkel találkozhatunk. Így már előzetesen meg tudjuk nézni ezek szénhidráttartalmát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tartsunk magunknál egészséges nassolnivalót

Nyaralások, kirándulások során mindig vigyünk magunkkal valamilyen „cukorbetegbarát” nassolnivalót, például mandulát, pörkölt csicseriborsót vagy almát. De a narancs és a körte is jól eshet ilyenkor.

Viseljünk kényelmes lábbelit

A cukorbetegeknél különösen fontos a megfelelő lábbeli viselése. Elengedhetetlen, hogy a lábbeli – azon kívül, hogy kényelmes legyen – rendesen szellőzzön. Győződjünk meg arról, hogy a választott darab biztosan nem okoz-e vízhólyagot vagy bármilyen horzsolást a lábfejen. Emellett érdemes pamut zoknit viselni, ami felfogja az izzadságot.

Utazás előtt beszéljünk orvosunkkal

Mielőtt elutazunk, mindenképpen keressük fel orvosunkat, és kérjünk a betegségünkről egy igazolást, amellyel egy esetleges felmerülő ellenőrzés esetén igazolni tudjuk, hogy cukorbetegek vagyunk. Kérjünk továbbá egy ambuláns leletet is, amelyen fel van tüntetve, hogy milyen készítményeket szedünk.

Ne feledkezzünk meg gyógyszereinkről

Bizonyosodjunk meg arról is, hogy minden gyógyszert bepakoltunk a nyaralására. Az üdülés idején pedig figyeljünk arra, hogy a megszokott időben vegyük be a gyógyszert.

A fentiek betartása mellett nagyon fontos, hogy az év többi részében se vegyük félvállról a betegséget. Magyarországon a 19 és 70 év közötti korosztályban 8 százalék felett van a cukorbetegség előfordulási aránya, és körülbelül ugyanilyen arányú a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek előfordulása a népességben. Azért is különösen lényeges, hogy komolyan vegyük a diabéteszt, mert 3-ból 1 ember szenved el a betegséggel összefüggésben valamilyen mértékű látásvesztést. Emellett a kór a háromszorosára növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, a vesebetegség esélyét pedig a tízszeresére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra