Trombózis után: mire figyeljünk?

A nyár sokak számára kedvelt időszak, legfőképpen a nyaralás miatt. Bár az üdülés alapvetően a gondtalan kikapcsolódásról szól, azoknak, akik átestek már trombózison, be kell tartaniuk néhány fontos előírást.

Mélyvénás trombózis (DVT)  esetén kisebb-nagyobb vérrögök keletkeznek a test mélyén lévő vénában, különösen a lábakban. Előfordulhat, hogy a DVT-nek nincsenek tünetei, de gyakran okoz fájdalmat, duzzanatot és livid elszíneződést az érintett részen. Kezelés nélkül fennáll a veszélye annak, hogy tüdőembólia alakul ki belőle, amelynek lényege, hogy a vérrög leszakad és a tüdőbe kerül – ez végzetes kimenetelű is lehet.

A vakáció különösen veszélyes időszak a DVT-t illetően, mivel a repülőgépen, buszon, autón vagy vonaton való hosszabb utazás növelheti a kockázatot. Ez főleg várandósság, túlsúly, trombofília, dohányzás esetén fontos, illetve, ha a közelmúltban műtéten estünk át, vagy kórelőzményünkben vérrögök szerepelnek. Ám nem csak a felsoroltak esetében kell figyelni, hiszen bárkinél, aki több mint 2-3 órát utazik, fennáll a vérrögképződés kockázata.

Így csökkenthetjük a rizikót

Tanulmányok kimutatták, hogy a kompressziós harisnya viselése utazás közben jelentősen csökkenti a DVT kockázatát, mivel segít serkenteni a keringést a mélyen fekvő vénákban. Szintén fontos, hogy hidratáltak maradjunk. Igyunk sok vizet, valamint kerüljük a koffeint és az alkoholt, mert mindkettő dehidratál, aminek következtében a vér pangani kezd az erekben.

Viseljünk laza, kényelmes ruhát az utazás során, és keljünk fel a helyünkről óránként, sétáljunk, tornáztassuk a lábainkat. Ha autóval utazunk, álljunk meg egy benzinkútnál vagy pihenőhelyen, és járkáljunk néhány percig. Ha nincs lehetőségünk felállni, akkor is tornáztassuk a lábainkat, körözzünk lábfejünkkel. Arra is figyeljünk, hogy ne keresztezzük a lábainkat, amíg ülünk, mert megakadályozzuk a vér megfelelő keringését.

trombózis, mélyvénás trombózis, nyaralás, utazás
Annak, aki már átesett trombózison, fokozottan figyelnie kell nyaraláskor. Fotó: Getty Images

Trombózis után bizonyos ideig véralvadásgátlót szükséges alkalmazni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a PTS-t (poszttrombotikus szindróma) és a trombózis megismétlődését. Utazás előtt mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal, főleg akkor, ha már nem szükséges szednünk a készítményt. Ilyenkor is, de általában a trombofiliás genetikai eltérésben szenvedő, ám aktuálisan kezelést nem igénylő betegnél az orvos elrendelheti prevenció gyanánt az LMWH injekció használatát, hogy a hosszú út miatt ne alakuljanak ki vérrögök. Ezért a visszaútra is magunkkal kell vinnünk az LMWH-t!

Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája a hőség veszélyeire is felhívta a figyelmet. „A legmelegebb órákban (11-15 óra között) trombóziselőzmény nélkül sem tanácsos a napon tartózkodni, akkor meg főleg nem, ha volt már tapasztalatunk vérrögökkel. A hőség miatt ugyanis az erek kitágulnak, a vérkeringés lelassul, a vér pangani kezd (az olyan vénákban is, ahol lehet, hogy ott maradtak a károsodott vénabillentyűk) – ez pedig melegágya a trombózisnak. Éppen ezért lehetőleg tartózkodjunk hűvösebb helyen ilyenkor, sőt, a legjobb az lenne, ha a közvetlen napfénytől is kímélnénk a lábainkat.”

A nők többsége szereti a magassarkú szandálokat, ám trombózis után inkább laposabb darabokat érdemes viselni, vagy úgynevezett gördülő talpú cipőket, amelyek segítik az izompumpát. Ami a wellnesst illeti: friss trombózis után fél évvel lehet először szaunázni, fürdőzés esetén pedig a víz hőmérséklete ne haladja meg a 35 Celsius-fokot! Arra is figyeljünk, hogy maximum 30-35 percet tartózkodjunk a medencében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.