Az utazási betegséget (kinetózis) a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentétek okozzák többnyire. Más néven tengeribetegségnek, vagy légi betegségnek is hívják, de autóban utazáskor, vidámparkban, hullámvasúton is jelentkezhetnek a tünetek.
Képzeljünk el egy kisgyereket, aki annyira alacsonyan ül az autó hátsó ülésén, hogy nem lát ki az ablakon – vagy egy idősebb gyereket, aki könyvet olvas, netán egy telefont nyomkod a hátsó ülésen. A gyermek belső füle érzékeli a mozgást, de a szeme és a teste nem. Az eredmény lehet gyomorrontás, hideg verejtékezés, fáradtság, étvágytalanság vagy hányás. – írja a Mayo Clinic.
Nem világos, hogy az utazási betegség miért érint jobban egyes gyermekeket, mint másokat. Bár kutatások szerint a probléma nem merül fel a legtöbb csecsemő és kisgyermek esetében, de a 2-12 év közöttiek különösen érzékenyek ezekre a hatásokra.
A gyermekek autóban történő utazása során megjelenő tünetek megelőzése érdekében, kipróbálhatjuk a következő stratégiákat:
Az érzékszervi események csökkentése. Bátorítsuk a gyermeket, hogy az autón kívüli dolgokat nézze, ahelyett, hogy könyvekre, játékokra vagy egy képernyőre összpontosítana. Ha elszunyókál, az alvás ideje alatt történő utazás is segíthet.
Gondosan tervezzük meg az utazás előtti étkezéseket! Ne adjunk a gyereknek sok ételt közvetlenül az autóút előtt vagy alatt. Ha az út hosszú lesz, vagy gyerek éhes, adjunk neki egy kicsi, finom harapnivalót - például száraz kekszet és egy kis italt -, mielőtt eljön az indulás ideje.
Biztosítsunk szellőzést! A megfelelő szellőztetés, segíthet megelőzni az utazási betegséget.
Kínáljunk valami mást! Ha gyermek hajlamos az utazási betegségre, próbáljuk meg elterelni a figyelmét autós kirándulások közben beszélgetéssel, zenehallgatással vagy dalok éneklésével.
Használjunk gyógyszert! Ha autós kirándulást tervezünk, mindenképpen kérjük orvosunk segítségét, főleg, ha a gyermekünk hajlamos a tünetek megjelenésére útközben.
Ha gyermekénél mégis megjelennek a tünetek, állítsuk le az autót a lehető leghamarabb, és hagyjuk, hogy kiszálljon, sétáljon vagy feküdjön a hátán néhány percig csukott szemmel. Egy hűvös kendő elhelyezése a homlokra szintén segíthet.
Vannak alternatív módszerek is a helyzetek kezelésére, de mindenképpen egyeztessünk gyerekorvosunkkal.