Egyre melegebbek a természetes vizeink, már nem is jelent minden fürdőző számára menekülési lehetőséget a hőség elől. Ám nem csak az emberek sínylik meg a hőséget. Felszaporodhatnak az algák, bűzössé válhatnak a tavaink és sok hal is kipusztulhat. Szakember mondta el az Inforádióban, miért olyan nagy gond, ha a természetes vizek ennyire felmelegednek.
Minden élőlény megsínyli a kánikulát
A tavak vízhőmérsékletének emelkedése több szinten is befolyásolja az élővilágot. A párolgás növekedtével a sekély tavak még sekélyebbé válhatnak, és ezáltal még érzékenyebbé a környezeti hatásokra. A hőmérséklet emelkedésével ráadásul csökken az oxigén beoldódása, ami számos vízi élőlény számára végzetes lehet. A hőmérséklet emelkedésével ugyanakkor a biológiai folyamatok is felgyorsulnak – sorolta K. Felföldi Tamás, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközont Vízökológiai Intézetének tudományos munkatársa.
Hatással van a vízhőfok a tavakban kulcsfontosságú algákra is. Ha melegszik a víz, akkor elszaporodhatnak, ami a tó életében markáns változásokat hozhat. Ennek következtében a víz bűzössé válhat, de akár a halak pusztulásával is járhat.