Ha szervezetünk vasszintje nem éri el a szükséges szintet, az előbb-utóbb komoly problémákat idéz elő. Általános tünetei miatt azonban átlagosan csaknem négy évbe telik, mire a vashiányos vérszegénységgel küzdő betegek megfelelő diagnózist kapnak. Egy felmérés szerint ennek egyik oka, hogy a nők 42 százaléka a hiánybetegség egyik kockázati tényezőjét sem tudja megnevezni, annak ellenére sem, hogy a probléma minden ötödik fogamzóképes korú nőt érint. A másik ok pedig az, hogy sokan nem veszik komolyan a tüneteket, hiszen azok nem tűnnek súlyosnak.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy a Women’s Health által megkérdezett szülész-nőgyógyász, dr. Stephanie Martin szerint milyen jelek esetén gyanakodhatunk vashiányos vérszegénységre.
Megváltozik a köröm és a bőr
Az árulkodó jelek egyike, ha a körmeink szokatlanul törékennyé válnak. Figyeljünk fel arra is, ha a bőrünk a korábbinál sárgásabb, sápadtabb lesz. Ezek ugyanis a vashiányos vérszegénység legszembetűnőbb tünetei.
Örökös kimerültséget érzünk
A vérszegénységnek több típusát is megkülönböztetjük, közös bennük azonban, hogy a leggyakoribb tünetük az állandó és fokozott fáradtság. „Sok nő azt gondolja, hogy a fáradtság és az agyi köd a normális élet részét képezi, ezért nem is gyanakodnak arra, hogy egészségügyi probléma állhat a háttérben” – figyelmeztetett dr. Martin. A szakember azt javasolja, hogy ezekkel a panaszokkal mielőbb forduljunk orvoshoz, ugyanis még egy folyton tevékenykedő anya és háziasszony esetében is bajt jelez az örökös kimerültség.
Légszomjunk és szívritmuszavarunk van
Ha a vérszegénység súlyossá válik, akár légzési nehézségeket, mellkasi fájdalmat vagy szabálytalan szívverést is tapasztalhatunk. Ez valószínűleg a vérszegény szervezet oxigénszállítási képességeinek romlásával függ össze.
Furcsa dolgokat kívánunk
Az egyik legfurcsább jele a vashiánynak talán az, hogy az érintettek gyakran ellenállhatatlan vágyat éreznek arra, hogy jeget rágcsáljanak. Hogy ez a jelenség pontosan miért alakul ki a vashiányos vérszegénység következményeként, az nem tisztázott, azonban gyorsan elmúlik a „kívánósság”, amint helyreáll a vasszint.
Rossz a közérzetünk
A vashiányos vérszegénység tünetei széles skálán mozognak, beleértve a fejfájást, a szédülést, valamint a hideg végtagokat is. Ezek a tünetek a vörösvérsejtek számának csökkenéséhez, valamint az oxigénszállítás akadozásához köthetőek.
Hogyan deríthetjük ki, hogy érintettek vagyunk-e?
Ha arra gyanakszunk, hogy vashiányos vérszegénységgel küzdünk, vagy olyan alapbetegségünk van, amely fokozott kockázatot jelent, feltétlenül beszéljünk erről orvosunkkal. Érdemes elvégeztetni egy vérvizsgálatot a vasszint ellenőrzésére. Ha pedig bebizonyosodik a vashiány, akkor orvosunk javaslatait követve bele kell vágnunk az étrendváltásba, valamint el kell kezdenünk a vaspótlást, tabletta vagy infúzió formájában.