A britek is engedélyezhetik a kegyes halált

Októberben szavazhat a brit parlament arról a törvényjavaslatról, amely lehetőséget biztosítana a végstádiumú betegeknek az eutanáziára.

A törvénytervezetet Kim Leadbeater, a Munkáspárt képviselője fogja benyújtani. Sajtóértesülések szerint a tervezet egy korábbi, 2015-ben megjelent javaslaton fog alapulni. Így tehát azon súlyos betegek számára biztosítaná az eutanázia lehetőségét, akik életéből orvos által igazoltan nem maradt hátra fél évnél hosszabb idő – írja az Euronews. Leadbeater a BBC-nek nyilatkozva arról beszélt: az elmúlt kilenc évben sok minden változott, és most látja a legjobb esélyt arra, hogy a törvényjavaslatot sikerül megszavazni.

Az eutanázia bevezetését Keir Starmer miniszterelnök is támogatja, noha választási kampánya idején hangsúlyozta: időt kell hagyni a széles körű társadalmi vitára a kétségtelenül megosztó kérdésben. Jelenleg az öngyilkosságban való közreműködés bűncselekménynek számít és 14 évig terjedő börtönnel büntethető a szigetországban. Ha pedig meg is szavazzák a képviselők az új tervezetet, a kegyes halál legitimizálása csak Angliában és Walesben léphet hatályba, mert Észak-Írország és Skócia más utat követ az ügyben.

Magyarországon az utóbbi időszakban Karsai Dániel esete kapcsán jelent meg élénken az eutanázia mint téma a közbeszédben. A pár nappal ezelőtt elhunyt alkotmányjogászt amiotrófiás laterálszklerózissal (ALS) diagnosztizálták, és haláláig küzdött jogi úton a kegyes halál hazai engedélyezéséért. Hogy pontosan mit is jelent az eutanázia, milyen érvek és ellenérvek merülnek fel mellette és ellene, arról részletes cikket állítottunk össze. Egy korábbi felmérés szerint egyébként a magyar lakosság kétharmada támogatja az eutanáziát.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra