A hőguta első jelei gyerekeknél

Gyerekek esetében fokozott a hőkimerülés és a hőguta kockázata, kezeletlenül ráadásul mindkettő veszélyes lehet. Mutatjuk, hogyan lehet megelőzni, illetve felismerni a bajt.

Bár jó időben szívesen visszük ki a gyerekeket játszani, amikor a hőmérséklet (és a páratartalom) megemelkedik, fennállhat a hőséggel kapcsolatos egészségügyi problémák, például a hőkimerülés és a hőguta veszélye – hívja fel a figyelmet a parents.com cikke.

A lap az amerikai betegségmegelőzési és járványügyi központra (CDC) hivatkozva azt írja, a kicsikre azért kell különösen figyelni, mert kisebb testfelület áll rendelkezésükre a testhőmérséklet szabályozására. Tovább ronthat a helyzeten a magas – 60 százalék feletti – páratartalom, illetve, ha a gyerek kiszárad. Utóbbi egyébként dr. Rebecca Juliar, a coloradói Boulder Medical Center háziorvosa szerint könnyen megtörténhet, mivel a gyerekek hajlamosak arra, hogy maguktól ne kérjenek folyadékot.

hőkimerülés, hőguta, nyári veszélyek, gyerekek
A gyerekeknél fokozott a hőkimerülés és a hőguta kockázata. Fotó: Getty Images

Így ismerhetjük fel a hőkimerülést

A hőkimerülés a hőgutát megelőzően jelentkezik, és olyan panaszokkal járhat, mint a túlzott izzadás, ingerlékenység, szédülés/ájulás, sápadt bőr, hányinger/hányás, fejfájás, izomgörcsök, fokozott szomjúság, gyengeség, hideg, nyirkos bőr és a testhőmérséklet megemelkedése.

Amennyiben a gyerek a hőkimerülés tüneteit mutatja, vigyük be őt a napról zárt térbe, vagy, ha ez nem lehetséges, keressünk valamilyen árnyékos helyet. A rajta lévő ruhák nagy részét vegyük le, majd igyekezzünk hűs vízzel gyengéden hűteni a bőrét. Ha eszméleténél van, lassan itassunk vele (nem túl) hideg vizet. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a tünetek 20-30 perc elteltével sem enyhülnek, vagy súlyosbodnak, hangsúlyozza dr. Juliar, hozzátéve: akkor is javasolt szakember felkeresése, ha az előbb említettek egyike sem áll fent. „Szerencsére a hőkimerülést szenvedett betegek gyorsan – a kezelés követő 30 percen belül – jobban lesznek, és nem alakulnak ki náluk a történtekkel összefüggő problémák” – mondta a háziorvos.

A hőguta tünetei

Szakértők szerint hőguta akkor következhet be, ha a hőkimerülés észrevétlenül vagy kezeletlenül marad. Ilyenkor a szervezet hőszabályozó központja leáll, ami miatt a testmaghőmérséklet kontrollálatlanul emelkedni kezd. A hőgutát a következő tünetek jelezhetik: kipirult/forró, száraz tapintású bőr, magas testhőmérséklet, ájulás, rohamok, erős fejfájás, zavartság, eszméletvesztés, szapora légzés és szívverés, gyengeség/szédülés.

Mivel életveszélyes állapotról van szó, ha azt gyanítjuk, hogy gyermekünk hőgutát kapott, azonnal hívjunk mentőt. Amíg meg nem érkezik a segítség, vigyük a gyereket hűvös helyre, és fektessük le úgy, hogy kissé felpolcoljuk a lábát. A rajta lévő ruhák nagy részét vegyük le, és nedvesítsük meg a bőrét, esetleg legyezzük őt.

Hogyan előzhetjük meg a bajt?

Fontos, hogy ismerjük a hőkimerülés és a hőguta jeleit, de az még lényegesebb, hogy meg is tudjuk előzni a bajt. Dr. Juliar szerint ennek érdekében három dolgot kell megtennünk: a nagy melegben mindig figyeljünk arra, hogy a gyerek árnyékos helyen legyen, elég folyadékot igyon, és könnyű, jól szellőző ruházatot viseljen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.