Életeket veszélyeztetnek az egészségügyet ért kibertámadások

Alig néhány évtizede az orvosok tudásával és alapvető egészségügyi eszközökkel történő gyógyítással működött az egészségügy. Ma már azonban, a digitalizáció korában rengeteg vizsgálat, kezelés, monitorozás és számos beavatkozás során használják az információtechnológia vívmányait. Az előnyök mellett azonban a visszaélések is megjelentek.

Ki védi meg az egészségügyi adatainkat? És ki az adatokat kezelő kórházi rendszereket? Miért fontos ez mindenki számára? Egy egyszerű esetpélda alapján mindannyian megérhetjük.
Egy kórházban annak rendje és módja szerint zajlanak a CT-vizsgálatok. Ezeken az eredményeken túlzás nélkül betegéletek múlhatnak. Ám mi történik, ha egy rosszindulatú elektronikus behatolás nyomán úgynevezett zsarolóvírussal fertőződik meg a rendszer? Az eredmények nem elérhetők, vagy egészen egyszerűen törlődnek a kórházi rendszerből. Vagy – szintén rossz verzióként – a behatoló program külsős megbízó számára gyűjt érzékeny egészségügyi adatokat. Ráadásul biztonsági mentés hiányában az eredmények elő sem varázsolhatók a kórházi rendszerből.  Az eset részben megtörtént egy magyarországi intézményben, és nem kizárt, hogy a jövőben is adódhatnak hasonló kísérletek, amelyek nyomán meginoghat az egészségügyi információs rendszer.

Mi az a kibertámadás?
A számítógépes támadás egy személy vagy szervezet számára történő szándékos károkozás kísérlete, digitális rendszereik (például számítógépeik) megtámadásával, hogy ellopják, manipulálják, megzavarják a hozzáférést vagy megsemmisítsék az általuk bizalmasnak és/vagy függőnek tartott adatokat vagy alkalmazásokat. Kibertámadások gyakrabban fordulnak elő, ha egy személynek vagy szervezetnek olyan rendszerei vannak, amelyek csatlakoznak az internethez. A számítógépes támadók gyakran megpróbálják rávenni az embereket, hogy hozzáférést biztosítsanak számukra ezekhez a rendszerekhez oly módon, hogy olyan e-maileket küldenek nekik, amelyek törvényesnek tűnő mellékleteket vagy hivatkozásokat tartalmaznak, de rákattintva a támadó hozzáférhet az illető számítógépéhez vagy egy szervezet hálózatához.

Mivel az egészségügy továbbra is életfontosságú szolgáltatásokat lát el, továbbá a kezelés és a betegellátás új technológiákkal történő javításán dolgozik, a bűnözők és a kiberfenyegetettség szereplői igyekeznek kihasználni a változásokkal párosuló sebezhetőséget. 

Az egyre gyakoribb és kifinomultabb kibertámadások a hihetetlenül felgyorsult digitalizáció számos gyengeségre világítanak rá. Fotó: Getty Images
Az egyre gyakoribb és kifinomultabb kibertámadások a hihetetlenül felgyorsult digitalizáció számos gyengeségre világítanak rá. Fotó: Getty Images


Ha egy intenzív osztály ágyán fekvő, több digitális eszközzel monitorozott betegnek megáll a szíve, mert egy külső kibertámadás érte a kórház rendszerét, azonnal élővé válhat a probléma.

Dr. Bencsik Balázs, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) igazgatója szerint „hazánkban hasonló a helyzet, mint az Európai Unió számos más országában”. Erről a közelmúltban lezajlott  XXII. IME Adatvezérelt Egészségügy és Kiberbiztonsági Konferencián tartott előadásában beszélt. Különösen fontos mindez annak a fényében, hogy a NIS2 irányelvnek való megfelelés kötelező érvényű változtatásokat és adminisztrációt ír elő.  Az egyre gyakoribb és kifinomultabb kibertámadások a hihetetlenül felgyorsult digitalizáció számos gyengeségre világítanak rá az EU-n belül.

Hogy kire vonatkozik a NIS2 irányelv? Gyakorlatilag mindenkire, így természetesen az egészségügy minden területére.


Szerte a világon hetente több száz egészségügyi kibertámadást regisztrálnak, melyekben esetenként átlagosan minimum kétszázezer páciens adata érintett. Éves szinten a több százmilliót is meghaladja a kibertámadásban érintett áldozatok száma, a kiberbűnözők által okozott kár pedig eléri az ötvenmilliárd eurót. A kiberbűnözők által elkövetett adatlopások és adathalászat révén személyes és különösen bizalmas információk kerülhetnek illetéktelen kezekbe, ami súlyos következményekkel járhat mind a páciensek, mind az egészségügyi intézmények számára.

A legérzékenyebb adataink egyértelműen az egészségügyi állapotunkat érintő információk. Ha ezeket egy kéretlen zsarolóvírus vagy hacker megszerzi, ma már akár tízmilliós összegeket követelhet értük. Több kritikus iparág is érintett a jövőben valószínűleg egyre sűrűbben előforduló kibertámadásokban, így az energiaipar, az élelmiszertermelés számos területe, a digitális szolgáltatók, de még a postai futárszolgálatok is.
Az egészségügyi szereplők számára – élethű gyakorlatok formájában – szimulációkat tartanak a HunEX munkatársai – mondta el a konferencián Aradi Zoltán, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének munkatársa. Az intézmények vezetői és érintett munkatársai életszerű helyzetben és módon reagálhattak arra, amikor a kórházi adatbázis külső kibertámadás áldozatává vált. 2023 során huszonhét egészségügyi intézmény és dolgozói tesztelték tudásukat különböző helyzetekben.  "A cél a dolgozók valós képességeinek és kapcsolatainak felmérése, felkészülés a megoldásokra és a kommunikációra. A legnagyobb problémát sok esetben ez utóbbi jelenti, vagyis az, hogy a krízis idején hogyan kommunikálnak a kórházi menedzsment tagjai és a dolgozók - mondja Aradi Zoltán. - Az egyik szimulált kerettörténet szerint például egy, a résztvevőkkel szerződésben álló fejlesztőcéget ért egy korábban nem észlelt és elfedett célzott támadás, amely során a behatolók egy magyar cég technikai adatait is tartalmazó táblázat birtokába jutottak. A szervezetek értesítést kaptak a lehetséges támadásról, amelynek vizsgálatát maguknak kellett végrehajtaniuk különböző technikai és médiahírek segítségével, kiszűrve a félrevezető, a vizsgálatok eredményességét hátráltató információkat.”

Az egészségügy továbbra is életfontosságú szolgáltatásokat lát el és a betegellátás új technológiákkal történő javításán dolgozik, a kiberbűnözők pedig  igyekeznek kihasználni a változásokkal párosuló sebezhetőséget. Fotó: Getty Images
Az egészségügy továbbra is életfontosságú szolgáltatásokat lát el és a betegellátás új technológiákkal történő javításán dolgozik, a kiberbűnözők pedig igyekeznek kihasználni a változásokkal párosuló sebezhetőséget. Fotó: Getty Images

A betegek és hozzátartozók szempontjából a legfontosabb, hogy biztonságban érezzék magukat egy egészségügyi intézményen belül. 

A közelmúltban az Egyesült Államok legnagyobb egészségügyi fizetési rendszerét (Change Healthcare) ért kibertámadás miatt egy Ohióban lévő sürgősségi osztály teljesen leállt, és Floridában számlafizetési problémái következtében egy rákos betegeket ellátó központ legkritikusabb betegei számára a kemoterápiát sem tudta biztosítani. Ezek csak a sajtóban kiemelt esetek, de számos egészségügyi ellátó küzdött komoly problémákkal, a gyógyszerek kiváltásán és az orvosok fizetésén át a műtétek finanszírozásáig.  „Egyszerűen rávilágít egészségügyi rendszerünk törékenységére” – mondta Ryan S. Higgins ügyvéd, aki egészségügyi szervezeteknek ad kiberbiztonsági tanácsokat. Az amerikai kórházipar „az amerikai történelem legjelentősebb kibertámadásának az Egyesült Államok egészségügyi rendszere ellen” minősítette az esetet, melynek megoldásait jelenleg is nagy erőkkel keresik.

A hazai egészségügyi rendszer szerencsére még nem szembesült hasonló nagyságrendű támadással, ám a jövőben minden eshetőségre fel kell készülnie mind az állami, mind pedig a magánszektor szereplőinek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.