A Lyme-kór tünetei és kezelése

A Lyme-kór elsősorban a kullancsok által terjeszett betegség. A már jól ismert, kör alakú folt mellett más tünetek is utalhatnak rá.

A nyári melegben sokan hűsölnének a természetben, a kullancsok életterébe lépve azonban megnő az esélye, hogy elkapunk bizonyos fertőzéseket. A vérszívók okozta megbetegedések közül a leggyakoribb a Lyme-kór, amely kezeletlenül súlyos panaszokat is kiválthat. Mik az első jelek, amelyek a fertőzésre utalnak? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

Mi okozza a Lyme-kórt?

A Lyme-kór kiváltója a Borrelia burgdorferi nevű baktérium. Bizonyos kullancsfajták terjesztik, más vérszívók nem képesek a fertőzés átvitelére. Emberek között sem terjed, így továbbfertőzéstől nem kell tartani a beteg környezetének. Magyarországon évente nagyjából 8-10 ezer új Lyme-fertőzést diagnosztizálnak, a fertőzöttek aránya ugyanakkor ennél magasabb lehet. Védőoltás jelenleg nincs ellene.

túra, kirándulás.
A vérszívók okozta megbetegedések közül a leggyakoribb a Lyme-kór. Fotó: Getty Images

A Lyme-kór tünetei

A kezdeti stádiumban fejfájást, izomgyengeséget, illetve ízületi panaszokat is tapasztalhatnak az érintettek. Légúti tünetekkel nem jár, ritkán okoz lázat, de ha mégis, az sosem tart három napnál tovább. A legismertebb panasz, ami a betegségre utalhat, az az úgynevezett Lyme-folt, amely egy legalább 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír. Amennyiben a térdhajlatban, vagy a hónaljban jelentkezik, úgy az ovális alak helyett elsősorban csíkszerűen jelentkezhet. Gyerekeknél a csípés gyakori a fejen, a fül mögött, ahol csak ritkán fedezik fel. A bőrpír ritkán okoz fájdalmat, és rendszerint viszketni sem szokott. Kialakulhat a csípéstől távolabb is, de ez csak az esetek kis százalékára jellemző. 

A Lyme-kór szövődményei

A kezeletlen Lyme-fertőzést követő hetekben ritka szövődményként jelentkezhet a szívizomgyulladás, de társulhatnak a betegséghez neurológiai problémák is, például arcidegbénulás vagy idegrendszeri elváltozások. Ezek a panaszok hónapokkal, sőt évekkel a fertőzést követően is kialakulhatnak.

A Lyme-kór kezelése

A betegség antibiotikumos kúrával kezelhető, ennek kapcsán azonban mindenképpen konzultálni kell a háziorvosunkkal. A készítmények közül az amoxicillin, a cefuroxim, a doxycyclin és a ceftriaxon hatóanyagokat használhatják, az orvosi utasításokat szigorúan betartva. Hogyha más gyógyszerekkel, vagy hibásan kezelték a Lyme-betegséget, úgy már nehezebben gyógyítható, vélhetően azért, mert ilyenkor a kórokozók olyan területekre menekülnek, ahol a későbbi kezelések már nem érik el őket. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.