Az óriási rezsinövekedés, az áram és a gáz árának egekbe emelkedése a hazai településekhez hasonlóan a tízezres Nagyatádon is hatalmas problémát okoz. Az energiaárak megsokszorozódása egyik pillanatról a másikra ellehetetlenít sok helyi céget, kisvállalkozást, és a dominóelv alapján ezek bedőlése sokakat magával ránt, megváltoztatva a település mindennapjait. A rezsiemelkedés intézménybezárásokkal és -összevonásokkal, egyes szolgáltatások leépülésével jár, sok tucatnyian veszítik el állasukat – írja a Népszava.
„Tőlünk tizenegyen kerülnek utcára. Rengeteget számoltunk, szakértő segítségét is igénybe vettük, de egyszerűen nem találtunk olyan megoldást, hogy nyitva tudjunk maradni, így október 31-től bezárunk. Végleg. Tíz év munkáját tette semmivé a brutális rezsinövekedés” – nyilatkozta a lapnak Maróti Andrea, a Park Hotel és Étterem vezetője.
A 18 szobás hotel és étterem havi gázszámlája a fűtési szezonban eddig 500-600 ezer forintra rúgott, jelen helyzetben viszont 3,5-4 millióra emelkedne. Maróti azt mondja, ahhoz, hogy ezt kitermeljék, 30-35 ezer forintra kellene emelni a szobák árait az eddig 11,5 ezerről, ami Nagyatádon irreális.
November elsejétől a 60 szobás Hotel Solar is bezár egy időre – sőt, a Népszava információi szerint a négy atádi szállóból csak egy marad nyitva –, ami komoly gondot okoz Nagyatád fürdőturizmusának, hiszen a Solar vendégei szinte kivétel nélkül a gyógyfürdő miatt érkeznek a városba. A dominóelv alapján pedig masszőrök, kozmetikusok, fodrászok, műkörmösök, és a kávézók-éttermek is megérzik majd a vendéghiányt.
Nagyné Huszár Andrea szállodaigazgató reméli, hogy jövő tavasszal, a húsvéti ünnepekre újra ki tudnak nyitni, addig azonban a személyzettől is meg kell válniuk. Csak a kávézó és az iroda üzemel tovább, hogy a jövő évi foglalásokat fel tudják venni.
Komoly racionalizálásra kényszerülnek
„Minden bevételre óriási szükségünk van, az intézményeink rezsije ugyanis drasztikusan megemelkedett. A gáz éves szinten eddig 99 millióba került, a jelenlegi árakon viszont 365 millió lesz. Vagyis a gázáremelkedés a költségvetésünk tíz százaléka. Ezt természetesen nem lehet kigazdálkodni, így az önkormányzat komoly racionalizálásra kényszerült” – ezt már Nagyatád polgármestere, Ormai István mondja. Arról is beszélt, hogy bizonyos intézményeket – például a múzeumot, a művészeti galériát, az edzőtermet és az ifjúsági klubot – bezárnak, és csak temperáló fűtést tartanak fent, hogy ne menjenek tönkre a berendezések, ne vizesedjenek a falak.
A brutális rezsinövekedést az ellátórendszer is megsínyli: a hat óvodai egységből kettőre lakat kerül a fűtési szezonra, ami három csoportnyi gyereknek – és persze családjaiknak – jelent változást. A nyitva maradó önkormányzati intézményekben drasztikus takarékossági intézkedéseket vezetnek be, napi szinten ellenőrzik a hőmérsékletet; jelen állás szerint sehol sem lehet 20 foknál jobban felfűteni a helyiségeket.